Zestawy rozwojowe LoRa od STMicroelectronics

STMicroelectronics wprowadził do oferty dwa gotowe do użycia zestawy rozwojowe umożliwiające prototypowanie aplikacji IoT wykorzystujących komunikację LoRa. Zestawy sprawdzą się w aplikacjach z zakresu śledzenia, lokalizacji, pomiarów, itp.

Oba zestawy składają się na kompletny system do rozwoju aplikacji LoRaWAN. Składa się on z bramki dostępowej oraz węzłów końcowych, firmware, a także narzędzi rozwojowych. Wykorzystuje wygodną i sprawdzoną platformę rozwojową STM32 Nucleo. Zestawy zawierają oprogramowanie bramki dostępowej oraz pakiet I-CUBE-LRWAN do węzłów końcowych. Węzeł oraz bramka dostępowa zawierają antenę oraz wbudowany debugger.

Bramka LoRa jest zbudowana na płytce rozwojowej NUCLEO-F746ZG z mikrokontrolerem STM32F746ZGT6. Użytkownik ma łatwy dostęp do każdego wyprowadzenia co ułatwia rozwój oprogramowania. Bramka umożliwia przekazywanie pakietów z węzła końcowego do serwerów. ST podjęło współpracę z dostawcami usług serwerowych – LORIOT, Actility oraz The Things Network, co pozwala na połączenie bramek z serwerami. Użytkownicy mogą również zwizualizować dane z czujnikow oraz sterowanie urządzeniami za pomocą platformy myDevices Cayenne for LoRa IoT Builder.

Węzeł końcowy jest oparty o płytkę NUCLEO-L073RZ z energooszczędnym mikrokontrolerem STM32L073RZT6. Zawiera również gniazdo na baterię, co pozwala na mobilność urządzenia. Pakiet zawiera też płytkę rozszerzeniową LoRa z energooszczędnym modułem radiowym sterowanym komendami AT, a także wbudowanymi czujnikami ruchu i środowiskowymi.

Zestaw P-NUCLEO-LRWAN2 jest przystosowany do pasm wysokich częstotliwości (868/915/923 MHz). Zawiera płytkę rozszerzeniową I-NUCLEO-LRWAN1 zaprojektowaną przez USI. Natomiast zestaw P-NUCLEO-LRWAN3 pracuje na niższych częstotliwościach (433/470 MHz). Płytka rozszerzeniowa do węzła końcowego zawiera moduł radiowy RisingRF RHF0M003 oparty o STM32L0.

Więcej informacji na stronie: www.st.com/stm32-lrwan

O autorze