Rodzina mikrokontrolerów z rodziny RA firmy Renesas dostępna w sklepie Farnell

Farnell wprowadził do oferty 32-bitowe mikrokontrolery bazujące na rdzeniach ARM Cortex-M i należące do rodziny RA firmy Renesas Electronics Corporation. Ten nowy, ważny produkt pozwoli inżynierom na elastyczne wykorzystanie gotowych do użycia rozwiązań firmy Renesas oraz ekosystemu ARM w pracach nad swoimi własnymi systemami, czy to sprzętowymi, czy koncentrującymi się na oprogramowaniu.

Nowe mikrokontrolery rodziny RA dysponują zaawansowanym, bogatym zestawem funkcji, do jakiego przywykli klienci stosujący rozwiązania firmy Renesas. Specjalną uwagę przywiązano do bezpieczeństwa, łączności i małego poboru mocy. Mikrokontrolery RA pozwalają klientom na tworzenie zaawansowanych rozwiązań na potrzeby wielu różnorodnych aplikacji Internetu Rzeczy (IoT), a w tym dla automatyki przemysłowej, przetwarzania w chmurze, automatyki budynkowej, inteligentnego otoczenia, energetyki i miernictwa oraz urządzeń domowych.

Wszystkie mikrokontrolery z rodziny RA zostały zaprojektowane z zachowaniem wielu elementów wspólnych, dzięki czemu są ze sobą kompatybilne pod względem różnych funkcji, oprogramowania oraz wyprowadzeń. Pozwala to na łatwe skalowanie rozwiązań i ponowne wykorzystywanie kodu, nawet w momencie zamiany jednego mikrokontrolera na inny. W efekcie łatwo jest stworzyć urządzenia IoT, szczególnie jeśli korzysta się z nowego pakietu oprogramowania FSP (Flexible Software Package). Jego uruchomienie nie zajmuje wiele czasu, a obejmuje on narzędzia związane z bezpieczeństwem, łącznością oraz inne narzędzia deweloperskie, opracowane przez firmy Renesas i ARM.

Mikrokontrolery z rodziny RA mają kluczowe zalety dla projektantów elektroniki, a w tym wiodące na rynku, wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa, niezwykłą wydajność, potwierdzoną wynikami testów CoreMark oraz bardzo mały pobór mocy podczas pracy. Certyfikat ARM PSA pozwala zapewnić klientów, że mogą oni szybko wdrażać bezpieczne urządzenia IoT oraz budować sprzęt na potrzeby inteligentnych fabryk, wpisujących się w nurt Przemysłu 4.0.

Wśród produktów obecnie dostępnych w firmie Farnell można znaleźć:

  • Układy serii RA2: Są to 32-bitowe mikrokontrolery o podstawowych funkcjach, ale cechujące się wspaniałym stosunkiem wydajności do ceny oraz niezwykle małym poborem prądu, przy zachowaniu mocy obliczeniowej 48-megahercowego procesora. Ponadto są wyposażone w najnowocześniejsze obwody peryferyjne, takie jak kontrolery pojemnościowych czujników dotyku, dzięki którym mikrokontrolery z rodziny RA2 idealnie nadają się do sterowania systemami lub tworzenia aplikacji interfejsu użytkownika, a w tym do urządzeń medycznych, domowych oraz do sprzętu biurowego i pomiarowego.
  • Układy serii RA4: Zaspokajają potrzeby zapewnienia względnie niskiego poboru mocy oraz dobrej wydajności i licznych interfejsów komunikacyjnych. Są wyposażone w bogaty zestaw obwodów peryferyjnych, a w tym w USB, CAN, przetworniki analogowo-cyfrowe, sterowniki czujników dotykowych, sterownik segmentowego wyświetlacza LCD oraz dodatkowe funkcje zabezpieczające własność intelektualną. Są polecane do szerokiego wyboru aplikacji, poczynając od sprzętu przemysłowego, przez urządzenia domowe i biurowe, a kończąc na produktach medycznych i miernikach.
  • Układy serii RA6: Cechują się najszerszymi możliwościami integracji z różnymi interfejsami komunikacyjnymi oraz najwyższą klasą wydajności. Pracują z częstotliwością 120 MHz i zawierają rdzeń ARM Cortex-M4 oraz pamięć Flash o pojemności od 512 kB do 2 MB, w zależności od wybranej wersji. Układy tej serii wspierają łączność przez sieć ethernetową, interfejs USB w trybie Full Speed i High Speed, interfejsy QSPI i magistralę CAN oraz mogą mieć zintegrowany sterownik wyświetlaczy TFT. Wbudowany w nie mechanizm Secure Crypto Engine pozwala na realizację bardzo wielu funkcji, które można z powodzeniem wykorzystać w rozwiązaniach opracowywanych na wysokim poziomie abstrakcji.

Rodzina mikrokontrolerów RA, opartych o 32-bitowe rdzenie ARM Cortex-M jest dostępna z wysyłką w dniu zamówienia w sklepie Farnell w Europie.

O autorze