Farnell dostarcza nowy moduł Bluetooth 5.0 Low Energy firmy Panasonic

Farnell, rozpoczął dostawy modułu PAN1780 firmy Panasonic opartego na kontrolerze Nordic nRF52840, realizującego funkcje interfejsu Bluetooth 5.0 Low Energy (LE). Farnell to jedyny w Europie dystrybutor, który posiada te moduły na stanie magazynowym i realizuje wysyłkę w dniu złożenia zamówienia.

Ten niewielki moduł ma wymiary jedynie 15,6 x 8,7 x 2 mm. Wykorzystuje protokół Bluetooth 5.0, zrealizowany z użyciem sprawdzonego stosu Bluetooth® mesh. Jest polecany do wykorzystania w urządzeniach IoT w ramach inteligentnych miast, sieci przemysłowych lub w robotyce, oraz w Przemyśle 4.0. Jego cechy to:

  • Rdzeń Cortex® M4F, wyposażony w 256 kB pamięci RAM i wbudowaną pamięć Flash o pojemności 1 MB. Dzięki niemu nie ma potrzeby stosować zewnętrznego CPU, co zmniejsza złożoność projektu, zajmowaną przestrzeń i całkowity koszt.
  • Ultra-niski pobór prądu czyni ten moduł idealnym do stosowania w aplikacjach zasilanych bateryjnie.
  • Moc wyjściowa do 8 dBm, a także wysoka czułość układu nRF52840 w połączeniu ze wsparciem trybu Low Energy, uwzględnionym już na etapie projektowania warstwy fizycznej, ułatwia stosowanie w aplikacjach, w których wymagany jest duży zasięg transmisji.
  • Bogaty zestaw funkcji bezpieczeństwa, realizowany z użyciem mechanizmu ARM TrustZone CryptoCell 310, umożliwia bezpieczną pracę podzespołu. Czyni to układ idealnym komponentem do urządzeń monitorujących stan zdrowia, stosowanych w medycynie lub przetwarzających dane na krawędziach sieci.

Bluetooth 5.0

Protokół Bluetooth 5.0 pozwala na przesył danych z szybkością do 2 Mb/s z użyciem zaimplementowanej warstwy fizycznej Low Energy. Umożliwia także zwiększenie zasięgu, gdy warstwa fizyczna nadaje z szybkością 500 kb/s lub 125 kb/s. Co więcej, nowe rozszerzenie funkcji rozgłaszania pozwala na przesyłanie znacznie większych ilości danych w scenariuszach komunikacji bezpołączeniowej. Warto dodać, że moduł PAN1780 wspiera także protokół NFC Typu 2 w celu uproszczenia parowania i implementacji rozwiązań płatności. Należy przy tym jednak użyć dodatkowej, zewnętrznej anteny.

Moduł pracuje w temperaturach od -40°C do +85°C i ma wbudowany czujnik temperatury.

Moduł Panasonic PAN1780 Bluetooth® Low Energy jest dostępny do nabycia w Farnell, z wysyłką w dniu złożenia zamówienia, na terenie całej Europy.

O autorze