Farnell wprowadza zestaw typu „All-in-One” w postaci komputera pi-top [4] by wspierać naukę przedmiotów przyrodniczych

Farnell rozpoczął dostawy nowego pi-top [4] – programowalnego urządzenia komputerowego, które wspiera tworzenie rozwiązań cyfrowych. Umożliwia także naukę programowania i budowy praktycznych projektów przez nauczycieli, uczniów i studentów, jak również przez innych twórców i wynalazców. Zestaw przeznaczono dla różnych rodzajów nauki, zarówno w szkole, jaki i w nauczaniu domowym czy na zajęciach pozalekcyjnych. Uczniowie mogą rozwijać umiejętności takie jak programowanie i projektowanie obwodów elektronicznych. Ćwiczą także coraz bardziej potrzebne umiejętności miękkie, między innymi: komunikacja, myślenie krytyczne i rozwiązywanie problemów.

Każdy komputer pi-top [4] jest dostarczany w zestawie „Foundation Kit” w metalowym pudełku „Bento Box”, zawierającym 14 komponentów, w tym: programowalne czujniki, przyciski i diody LED. Użytkownicy mogą błyskawicznie rozpocząć prace z zestawem i uczyć się podstaw programowania czy też wykonywania obliczeń na faktycznych urządzeniach. Następnie mogą kontynuować swój proces nauki będąc prowadzonymi przez plany lekcji z dziedziny zaawansowanego programowania, robotyki, cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji. Komputer pi-top [4] ma budowę modułową i wbudowaną baterię, dzięki czemu zestaw można zabrać ze sobą na zewnątrz – czy to na boisko sportowe, czy też na plac zabaw.

Środowisko programowe zestawu zaprojektowano specjalnie z myślą o pracy w klasie szkolnej. W jego tworzeniu uczestniczyli nauczyciele, mając na uwadze fakt, że opracowują pomoc dla innych pedagogów, i że ma ona umożliwić osiągnięcie jak najlepszych rezultatów podczas nauczania. Dodatkowe materiały pomocnicze obejmują poradniki, które pokazują krok po kroku, jak osiągnąć konkretne cele. Prezentują też tworzenie kodu umożliwiającego sterowanie różnymi komponentami elektronicznymi, takimi jak np. światła i czujniki. Pakiet programowy dostarczony w zestawie na karcie SD zawiera także setki godzin materiałów do nauki opartej na projektach.

Kluczowe cechy komputera pi-top [4]

Do innych kluczowych cech komputera pi-top [4] należą:

  • Procesor – serce zestawu to taktowany zegarem 1,5 GHz, czterordzeniowy CPU Raspberry Pi 4, wspierany przez 4 GB pamięci RAM.
  • Interfejsy komunikacyjne – USB 3.0, gigabitowy Ethernet, podwójne wyjście 4K HDMI, 40 pinów GPIO oraz miniaturowy wyświetlacz o rozdzielczości 128×64 piksele.
  • Łączność z innymi urządzeniami – zestaw pi-top [4] może zostać podłączony do dowolnych monitorów czy innych urządzeń, w tym komputerów z systemem Windows, komputerów Apple lub Chromebooka oraz współpracować z takimi platformami jak Arduino i moduły micro:bit. Zestaw w pełni wspiera też standardowe moduły podłączane do wyprowadzeń GPIO płytki Raspberry Pi.
  • Kompatybilny sprzęt – zestaw pi-top [4] z łatwością można połączyć z podobnymi platformami, takimi jak klocki LEGO® czy Meccano. Użytkownicy mają ponadto dostęp do tysięcy bezpłatnych projektów i materiałów, opracowanych z myślą o architekturze modułów HAT dla Raspberry Pi.
  • Kompatybilne oprogramowanie – zestaw pi-top [4] współpracuje z różnorodnymi programami i aplikacjami edukacyjnymi, w tym Scratch 3, Sonic Pi i edytorem Mu-Python, opracowanym z myślą o początkujących programistach. Ponadto zestaw wspiera przeglądarkę Chromium, pakiet Google Suite, Photo Editor, mtPaint / ImageMagic, a także VLC Media Player.

Komputer pi-top [4] z zestawem Foundation Kit jest dostępny do nabycia z szybką wysyłką ze sklepu Farnell w strefie EMEA.

O autorze