Trzecia edycja corocznej globalnej ankiety na temat Internetu rzeczy (IoT), zorganizowanej przez Farnell

Farnell ogłosił przygotowanie swojej trzeciej, corocznej ankiety na temat Internetu rzeczy (IoT). W ramach ankiety projektanci systemów IoT oraz inżynierowie systemów mogą podzielić się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat rynku. Jednocześnie mają okazję wpłynąć na ofertę produktową i dostępne materiały techniczne od Farnell.

Ankietę można wypełniać od 15 września do 1 grudnia 2020 roku, a jej wyniki zostaną opublikowane wiosną 2021 roku. Wszyscy uczestnicy ankiety mogą też wziąć udział w konkursie, w ramach którego nagrodami są:

  • tablet iPad Pro o przekątnej 11 cali,
  • karta podarunkowa do sklepu Amazon o wartości 250 funtów (lub o równowartości w lokalnej walucie zwycięzcy),
  • karta podarunkowa do sklepu Amazon o wartości 50 funtów (lub o równowartości w lokalnej walucie zwycięzcy).

Tegoroczną edycję ankiety Farnell przygotowano z myślą o inżynierach pracujących nad rozwiązaniami IoT. W tym roku pytania zostały nieco rozbudowane, by uzyskać prawdziwy i pełny obraz branży IoT. Zbierane odpowiedzi powinny więc dawać lepszy wgląd w technologie oraz wyzwania i szanse, przed jakimi stają projektanci. Rezultaty pokażą, jak branża IoT zmienia się z roku na rok, odkrywając różnorodne potencjalne zastosowania i trendy rynkowe. Zbadają też jak rośnie wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesach projektowania. Jednym z kluczowych celów badania jest również zrozumienie, w jaki sposób epidemia COVID-19 wpłynęła na rozwój branży. O ile można się spodziewać, że rynek systemów przemysłowych stracił przez pandemię, całkiem możliwe, że branża urządzeń do diagnostyki medycznej i systemów zautomatyzowanych testów mogła się szybko rozwinąć.

Rezultaty ostatnich ankiet

Wśród najważniejszych wniosków, płynących z ubiegłorocznej edycji ankiety, można było zauważyć rosnącą rolę sprzętu w procesie projektowania rozwiązań IoT. Projektanci wskazywali, że korzystają z różnorodnych, gotowych platform sprzętowych, by przyspieszyć swoje prace i skrócić czas potrzebny na wprowadzenie finalnego produktu na rynek. Pięćdziesiąt cztery procent projektantów potwierdziło, że pracuje obecnie z komputerami jednopłytkowymi, takimi jak Raspberry Pi czy Arduino. Dzieje się tak dlatego, że stanowią one gotowe do użytku platformy dla systemów wbudowanych, świetnie sprawdzające się w budowie nawet końcowych wersji produktów. Niemal połowa respondentów powiedziała, że korzystała ze sztucznej inteligencji w swoich projektach w 2019 roku. Natomiast wśród kluczowych cech, jakie wpływają na przyspieszenie osiągnięcia korzyści z systemów IoT zarówno w 2018 roku, jak i w 2019 r., wymieniano kompatybilność i możliwość łatwej certyfikacji urządzeń.

Badanie przeprowadzone przez Farnell sugeruje również, że szanse na rynku IoT będą wciąż rosnąć przez kolejne pięć lat, a do kluczowych obszarów zastosowań zaliczać się będzie automatyka domowa, automatyka przemysłowa i sterowanie oraz inteligentne fabryki i budynki.

Aby wziąć udział w tegorocznej edycji globalnej ankiety IoT Farnell i w konkursie, wystarczy kliknąć tutaj.

Podziel się swoimi przemyśleniami online korzystając z hashtagu #IoTSurveyFarnell. Regulamin ankiety IoT i losowania nagród dostępny jest tutaj.

O autorze