Mikrokontroler MAX78000 z koprocesorem do obliczeń w sieciach neuronowych

Maxim Integrated wprowadził do oferty energooszczędny mikrokontroler MAX78000 z wbudowanym akceleratorem obliczeń w sieciach neuronowych. Pozwala wprowadzić sztuczną inteligencję w urządzeniach brzegowych IoT zasilanych bateryjnie. Sprzętowe wykonywanie wnioskowania w ramach sztucznej inteligencji jest w stanie drastycznie wydłużyć czas pracy na baterii, a jednocześnie jest o wiele szybsze niż kod wykonywany w tradycyjnym mikrokontrolerze. Dodatkowo MAX78000 jest o wiele tańszy niż układu FPGA czy GPU.

Mikrokontroler zawiera rdzeń ARM Cortex-M4F o taktowaniu do 100 MHz oraz 32-bitowy rdzeń RISC-V. Specjalizowany koprocesor CNN służy do sprzętowej obsługi obliczeń w sieciach neuronowych. Do osiągnięcia niskiego poboru prądu służy zestaw stabilizatorów i przetwornic wbudowanych w układ scalony. Nie mogło też zabraknąć funkcji bezpieczeństwa aplikacji, w tym akceleratorów AES 128/192/256, generatora liczb losowych TRNG oraz bezpiecznego uruchamiania.

Maxim Integrated wprowadził także do oferty zestaw rozwojowy MAX78000EVKIT. Zestaw zawiera m.in. wejścia audio i na kamerę oraz programy demonstracyjne do wychwytywania słów kluczowych oraz rozpoznawania twarzy. Mikrokontroler współpracuje z bibliotekami TensorFlow oraz PyTorch.

Więcej informacji na stronie: https://www.maximintegrated.com/en/products/microcontrollers/MAX78000.html

O autorze