Aktualizacja TouchGFX oraz nowa nakładka STM32 Nucleo upraszczają projektowanie interfejsów graficznych

STMicroelectronics wprowadziło do oferty nową nakładkę X-NUCLEO-GFX01M1 wyposażoną w wyświetlacz sterowany z interfejsu SPI. Nakładka współpracuje z najnowszą wersją środowiska TouchGFX 4.15.0. Środowisko oferuje teraz nowe funkcje takie, jak obsługa niedrogich sterowników SPI bez mapowania pamięci.

Nakładka X-Nucleo-GFX01M1 zawiera wyświetlacz TFT o przekątnej 2,2” i rozdzielczości QVGA (320×240) sterowany za pomocą magistrali SPI. Moduł zawiera również pamięć SPI NOR Flash o pojemności 64 MBit, a także joystick, który umożliwia zaprojektowanie prostego interfejsu. Dzięki zamontowanym złączom w standardzie ST morpho, nakładka może współpracować z wieloma płytkami startowymi Nucleo, na przykład z NUCLEO-G071RB.

Nowa wersja TouchGFX oferuje nowy algorytm renderowania grafiki, który jest w stanie jeszcze bardziej zwiększyć wydajność interfejsów GUI. Może realizować częściowe odświeżanie ekranu w zoptymalizowanej kolejności, co umożliwia umieszczenie dodatkowych aktualizacji grafiki, a także uniknięcie efektu rozrywania obrazu. Dodatkowo, obsługa sterowników SPI bez mapowania grafiki pozwala na implementację złożonych interfejsów graficznych w systemach z niedrogimi zewnętrznymi pamięciami do przechowywania dużych elementów graficznych, takich jak obrazy czy czcionki.

Więcej informacji o module X-NUCLEO-GFX01M1 znajdziesz na stronie https://www.st.com/en/evaluation-tools/x-nucleo-gfx01m1.html

Więcej informacji o środowisku TouchGFX https://www.st.com/en/embedded-software/x-cube-touchgfx.html

Autoryzowanym partnerem i dystrybutorem produktów STMicroelectronics jest sklep Kamami.pl

O autorze