Budowa serwera NAS na bazie komputera Odroid HC4 z dwoma złączami SATA

Serwery NAS stają się coraz bardziej popularne, już nie tylko w firmach czy w zastosowaniach przemysłowych, ale także w domach. Są to urządzenia obsługujące pamięć masową dostępną w sieci lokalnej, co pozwala na współdzielenie plików, obsługę kopii zapasowych, a także utworzenie serwera multimediów. Na rynku oczywiście istnieją kompletne rozwiązania przeznaczone do tego celu, ale istnieją też rozwiązania umożliwiające utworzenie w tym celu własnego rozwiązania. Interesującą nowością na tym rynku jest minikomputer Odroid HC4 z rodziny znanych i popularnych urządzeń produkowanych przez koreańską firmę Hardkernel.

Odroid HC4Odroid HC4 – minikomputer z dwoma złączami SATA

Odroid HC4 jest następcą urządzeń HC1 i HC2. Oba te komputery były przeznaczone głównie do domowych serwerów NAS, czyli pamięci masowej dostępnej w sieci lokalnej. W tym celu urządzenia te zostały wyposażone w złącze SATA, a także szybkie połączenie przewodowe Gigabit Ethernet. Urządzenia te miały też specyficzną konstrukcję – mała płytka sterująca została zamontowana na dużym aluminiowym radiatorze, który jednocześnie służył też do montażu dysku o rozmiarze 2,5” w Odroidzie HC1 lub 2,5” i 3,5” w przypadku komputera Odroid HC2.

W przypadku Odroida HC4 przyjęto inną koncepcję. Tym razem zastosowano obudowę plastikową w formie „tostera”, w którym dyski są wkładane do złącz SATA od góry. Komputer oferuje dwa złącza SATA umożliwiające podłączenie dysków SSD oraz HDD w formacie 2,5” lub 3,5”. Pozwala to na łączenie wszystkich możliwych konfiguracji dysków HDD i SSD o różnych rozmiarach.

Kluczowa nowością w Odroidzie HC4 jest obecność aż dwóch złączy SATA. Można do nich podłączyć zarówno tradycyjne dyski mechaniczne, jak i SSD, lub też po jednym z każdego rodzaju. Zastosowanie odpowiedniego oprogramowania umożliwia również zbudowanie macierzy dysków RAID 0 lub RAID 1, a także zastosowanie dużego dysku HDD jako magazynu danych, a dysku SSD jako bufora lub dodatkowej pamięci o krótkim czasie dostępu. Oczywiście można też tradycyjnie stosować dwa dyski talerzowe lub dwa SSD. Przykłady typowych rozwiązań przedstawiono na poniższych fotografiach.

Odroid HC4 z dwoma dyskami HDDRys. 1. Odroid HC4 z dwoma dyskami HDD

Odroid HC4 z dwoma dyskami SSDRys. 2. Odroid HC4 z dwoma dyskami SSD

Właściwości urządzenia

Odroid HC4 to nowoczesny i energooszczędny komputer jednopłytkowy. Jego sercem jest układ SoC Amlogic S905X3 (ten sam co w Odroid C4) wyposażony w cztery rdzenie ARM Cortex-A55 o taktowaniu do 2,0 GHz, a także w koprocesor graficzny Mali-G31 MP2. Pojemność pamięci RAM wynosi 4 GB. Płytka jest także wyposażona w slot na kartę microSD zgodny z UHS-I oraz pamięć SPI-Flash o pojemności 16 MB, zawierającą bootloader Petitboot.

Komputer wyposażono także w interfejs Ethernet o prędkości nawet 1000 MBit. Połączenie wykorzystuje wbudowany transceiver Realtek RTL8211F. Szybkie i stabilne połączenie sieciowe umożliwia swobodny i transfer plików z i do urządzenia.

Odroid HC4 jest także wyposażony w złącze USB 2.0 oraz złącze HDMI 2.0. Interfejs HDMI umożliwia przesyłanie obrazu o rozdzielczości 4K z odświeżaniem 60 fps, a także obsługę m.in. HDR, CEC oraz EDID. Te dwa złącza pozwalają więc na uruchomienie komputera w trybie graficznym i wykorzystanie np. jako domowa stacja multimedialna, umożliwiająca odtwarzanie filmów z dołączonych dysków.

Schemat blokowy komputera Odroid HC4Rys. 3. Schemat blokowy komputera

Na mikroprocesorze zamontowano także duży radiator 40x32x10 mm, umożliwiający wydajne odprowadzanie ciepła z układu. Dodatkowo w obudowie zamontowano wentylator, który również pomaga w zachowaniu odpowiedniej temperatury układu i dysków.

Układ jest zasilany ze złącza DC o wymiarach 5,5×2,1 mm. Napięcie zasilania powinno mieścić się w zakresie 14,5 – 15,5 V. Producent zaleca użycie zasilacza o parametrach 15 V / 4 A, np. takiego jak zasilacz 15V 4A do Odroid H2 wtyk DC 5.5×2.1.

Odroid HC4 jest dostępny w dwóch wersjach – bez wyświetlacza oraz z zamontowaną płytką z wyświetlaczem OLED oraz zegarem RTC. Wyświetlacz można zaprogramować w dowolny sposób – może na przykład wyświetlać aktualną datę i godzinę.

Odroid HC4 z opcjonalnym wyświetlaczem OLEDRys. 4. Odroid HC4 z opcjonalnym wyświetlaczem OLED

O autorze