Historia firmy Digi-Key: od skromnych początków do globalnego lidera

Historia sukcesu firmy Digi-Key Electronics jest świadectwem ciężkiej pracy, zaangażowania i ducha przedsiębiorczości ponad 4000 naszych pracowników na całym świecie oraz innowacyjności naszych klientów, których jest ponad 535 tysięcy. To historia o tym, jak mała prywatna firma, której skromne początki sięgają 1972 roku, szybko się rozwijała i przekształciła w lidera branży, wartego dziś 3 miliardy dolarów.

Dla tych, którzy nie wiedzą, firma Digi-Key ma swoją siedzibę w Thief River Falls, w stanie Minnesota, w miejscowości liczącej nieco ponad 8500 mieszkańców, w północno-zachodniej części stanu. Thief River Falls położone jest nieco ponad godzinę drogi na południe od granicy kanadyjskiej. Nie leży w pobliżu głównych lotnisk ani dużego skupiska siły roboczej.

Jak wiele znakomitych firm, również firma Digi-Key rozwinęła się z pasji, a tą pasją było krótkofalarstwo. W 1972 roku dr Ronald Stordahl rozpoczął sprzedaż zestawu „Digi-Keyer” dla krótkofalowców, który pomagał im w nadawaniu alfabetem Morse’a. Rozwinęło się to w sprzedaż komponentów, najpierw hobbystom elektroniki, a następnie na rynek komercyjny.

Firma Digi-Key stale dodaje produkty do swoich zapasów. Dostarcza je klientom w ciągu 24 godzin do USA i w ciągu od 48 do 60 godzin na całym świecie. Ze swej siedziby w Thief River Falls Digi-Key wysyła ponad 25 tysięcy paczek dziennie.

Budowa Centrum Dystrybucji Produktów Digi-Key

Pozostaliśmy również wierni naszemu rodzinnemu miastu Thief River Falls. Chociaż być może łatwiej byłoby przenieść naszą siedzibę do większego miasta z dostępem do większej liczby pracowników, firma Digi-Key nadal inwestuje w społeczność lokalną. Nasza kultura jest naszym przepisem na sukces i chcieliśmy ją zachować jako wyróżnik w naszej branży.

Znajdujące się obecnie w końcowej fazie budowy nowe Centrum Dystrybucji Produktów (PDC) to inwestycja o wartości ponad 400 milionów dolarów. Zajmie powierzchnię ponad 28 boisk piłkarskich (wielkość obiektu Arena Națională w Bukareszcie). Na ponad 200 tysiącach metrów kwadratowych wewnątrz gotowego obiektu zmieści się więcej niż dwa położone na boku wieżowce Sky Tower w Bukareszcie. Oczekuje się, że PDC będzie pracować pełną parą pod koniec 2021 roku. Będzie wyposażone w ponad 40 kilometrów zautomatyzowanych przenośników taśmowych i 55 bram przeładunkowych. Znacznie wzrośnie również liczba naszych pracowników, gdyż w ciągu najbliższych 10 lat przewidujemy zatrudnienie ponad 1000 osób.

Obecnie firma Digi-Key oferuje na całym świecie ponad 11,8 mln produktów od ponad 1700 markowych producentów. Ponad 2,6 mln znajduje się w magazynie i jest dostępne do natychmiastowej wysyłki. Posiadamy biura w Stanach Zjednoczonych, Monachium, Szanghaju, a także innych kluczowych lokalizacjach. Jesteśmy czwartym co do wielkości spośród ponad 300 dystrybutorów elektroniki w Ameryce Północnej oraz szóstym co do wielkości na świecie. Filozofia biznesowa firmy Digi-Key zorientowana na klienta nadal sprzyja szybkiemu wzrostowi i sukcesom firmy.

W najbliższej przyszłości ukażą się kolejne artykuły o narzędziach, zasobach, wsparciu technicznym, logistyce itp. firmy Digi-Key.

O autorze