Przykład zastosowania LoRaWAN do odczytu danych z czujników wykorzystywanych w Smart Building

Użytkowników sieci LoRaWAN jest coraz więcej. Technologia ta jest jedną z najpopularniejszych odmian sieci LPWAN. Do jej przewag należy doskonała propagacja fali radiowej dzięki modulacji LoRa, gwarantująca daleki zasięg, odporność na zakłócenia oraz umożliwiająca uzyskanie rekordowo niskiego poboru mocy. Pracuje ona w otwartym, nielicencjonowanym paśmie przez co użytkownicy mogą uruchamiać sieci bez ponoszenia opłat i bez udziału zewnętrznego operatora.

Technologia znajduje praktyczne zastosowanie w coraz większej liczbie aplikacji pomagających w codziennym życiu. Na portalu www.lorawan.com.pl pojawił się ciekawy case prosto ze Skandynawii, konkretnie z duńskiej gminy Aalborg. Czujniki komunikujące się w sieci LoRaWAN zostały wykorzystane w szkole w systemie kontroli zamknięcia okien i drzwi. Prezentowany przykład ma wyraźny wymiar oszczędnościowy oraz podnosi bezpieczeństwo, ponieważ czujniki te potrafią wykryć nieautoryzowane otwarcie okna lub drzwi (włamanie).

Więcej informacji znajduje się na stronie www.lorawan.com.pl, gdzie szczegółowo opisano powyższy case. Na stronie znajdą Państwo szereg ciekawych przykładów wykorzystania technologii w praktyce.

O autorze