Farnell rozpoczął dostawy prostowników krzemogermanowych firmy Nexperia

Farnell rozpoczął dostawy krzemogermanowych (SiGe – Silicon-Germanium) prostowników firmy Nexperia. Produkty cechują się niedoścignioną sprawnością, stabilnością temperaturową i pozwalają zaoszczędzić dużo przestrzeni podczas projektowania nowych produktów. Prostowniki krzemogermanowe są dostępne w wersjach z napięciem wstecznym równym 120 V, 150 V i 200 V. Łączą w sobie wysoką sprawność, typową dla diod Schottky’ego z termiczną stabilnością i szybkością pracy charakteryzującą zwykłe diody.

Produkty są przeznaczone na rynek motoryzacyjny, do infrastruktury telekomunikacyjnej oraz na potrzeby serwerów. Prostowniki oferują prąd znamionowy od 1 A do 3 A i świetnie sprawdzają się podczas pracy w wysokich temperaturach otoczenia, tj. np. w oświetleniu LED, w systemach sterowania silnikami oraz systemach kontroli wstrzykiwania paliwa. Projektanci korzystający z nowych podzespołów mogą polegać na szerokim zakresie temperaturowym, w którym elementy mogą bezpiecznie działać – nawet do 175°C. Jednocześnie, inżynierowie mogą zoptymalizować swoje projekty by uzyskać większą sprawność, jakiej nie dało się osiągnąć stosując szybkie diody. Dzięki niskim napięciom przewodzenia i niskiemu ładunkowi przejściowemu, prostowniki mają przewagę w zakresie strat przewodzenia – niższych od 10% do 20%.

Kluczowe cechy prostowników krzemogermanowych marki Nexperia

Do kluczowych cech prostowników krzemogermanowych marki Nexperia należą:

 • Rewelacyjna sprawność:
  • Zmniejszony prąd wsteczny (Ir), w porównaniu do diod Schottky’ego oraz niższe napięcie przewodzenia (Vf) względem szybkich prostowników, co pozwala na zmniejszenie strat mocy.
  • Szybkie i gładkie przełączanie, stabilność temperaturowa do 175°C na złączu diod (Tj), ekstremalnie niskie prądy upływu (poniżej 1 nA), niskie napięcie przewodzenia (Vf) i niski ładunek przejściowy (Qrr).
 • Poszerzony zakres bezpiecznego użytkowania:
  • Bezpieczna praca w wysokich temperaturach.
  • Stabilna praca nawet przy maksymalnym napięciu wstecznym.
 • Zaawansowane obudowy FlatPower (CFP):
  • Układy są oferowane w wysoce odpornych i sprawdzonych w przemyśle obudowach CFP3 i CF5. Dzięki temu rodzina prostowników krzemogermanowych cechuje się zmniejszoną rezystancją obudowy, uzyskując w ten sposób lepsze parametry elektryczne.
  • Element mocujący, wykonany w pełni z miedzi, poprawia parametry temperaturowe i odprowadzanie ciepła.
  • Łatwość zastąpienia diod prostowników z diodami Schottky’ego i szybkich prostowników, za sprawą kompatybilności ułożenia wyprowadzeń.
  • Zmniejszona indukcyjność, poprawiająca pracę układów w trakcie przełączania oraz mniejsza pojemność pasożytnicza, wprowadzana w obwody.

Krzemogermanowe prostowniki firmy Nexperia są już dostępne w sklepie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

O autorze