Leonardo zrealizuje Centrum Operacyjnego Cyberbezpieczeństwa (C-SOC), które będzie chronić europejskie zasoby kosmiczne

Koncern Leonardo podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na zaprojektowanie, wdrożenie, budowę, zatwierdzenie i eksploatację, pod technicznym nadzorem Biura Bezpieczeństwa ESA, nowego Centrum Operacyjnego Cyberbezpieczeństwa (C-SOC). Działające od 2024 r. C-SOC spełni rolę kluczowej części infrastruktury chroniącej zasoby kosmiczne, powiązany segment naziemny (centra kontroli i zarządzania operacjami), połączenia ziemia-ziemia, ziemia-kosmos oraz kosmos-kosmos przed cyber zagrożeniami.

Leonardo, jako główny wykonawca, będzie kierował konsorcjum składającym się z 19 firm z Włoch, Belgii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Estonii i Rumunii, wykorzystując swoje doświadczenie zdobyte dzięki ochronie przed zagrożeniami cybernetycznymi ponad 5 tys. sieci i 70 tys. użytkowników w 130 krajach oraz prowadząc duże projekty międzynarodowe, takie jak program NATO Computer Incident Response Full Operational Capability (NCIRC FOC), który gwarantuje bezpieczeństwo informacji i komunikacji w około 75 lokalizacjach NATO znajdujących się w 29 krajach na całym świecie.

Dzięki rozproszonej architekturze, nowe centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa będzie w stanie zapewnić niezawodne i nadmiarowe zabezpieczenie całej infrastruktury ESA, monitorować jej wrażliwe punkty i zarządzać nimi przez 24h na dobę przez 365 dni w roku oraz poprawić bezpieczeństwo państw członkowskich i partnerów ESA.

O autorze