Farnell organizuje czwartą, globalną ankietę IoT

Farnell ogłosił swoją czwartą, globalną ankietę IoT. Badanie to stanowi okazję dla projektantów i inżynierów zajmujących się Internetem Rzeczy i Przemysłowym IoT, aby podzielić się wiedzą na temat rynku. Wskazówki pomogą także ukształtować ofertę produktową oraz zaplanować publikacje materiałów technicznych w firmie Farnell, co pozwoli lepiej wspierać tę różnorodną i wciąż ewoluującą technologię.

Ankieta będzie dostępna do wypełnienia od 10 stycznia do 18 marca 2022 roku, a jej wyniki zostaną opublikowane wiosną. Uczestnicy mogą wziąć też udział w konkursie i spróbować wygrać:

  • Apple iPAD 10,2 cala
  • kartę podarunkową do sklepu Amazon o wartości 250 funtów (lub zbliżonej, wyrażonej w lokalnej walucie),
  • kartę podarunkową do sklepu Amazon o wartości 50 funtów (lub zbliżonej, wyrażonej w lokalnej walucie).

Doroczna ankieta firmy Farnell w 2022 roku jest dostępna do wypełniania dla inżynierów pracujących nad rozwiązaniami IoT. Tegoroczne pytania przygotowano tak, by zdobyć głęboką wiedzę na temat branży, a pozyskane odpowiedzi mają dać lepsze zrozumienie technologii, wyzwań i szans, z jakimi spotykają się projektanci. Rezultaty pokażą w jaki sposób branża IoT zmienia się z roku na rok, odkrywając pełny obszar potencjalnych aplikacji i trendów rynkowych. Zrozumienie wpływu pandemii COVID-19 na rozwój branży to równie ważny cel ankiety. W latach 2020-2021 pandemia silnie zadziałała na IoT, prowadząc do szybkich wzrostów i rozwoju, szczególnie w dziedzinie nowych, medycznych urządzeń diagnostycznych i zautomatyzowanych systemów testowania. Doprowadziła również do powstania nowej aparatury medycznej, wyposażonej w zaawansowane funkcje komunikacyjne. Globalne niedobory kluczowych komponentów produkcyjnych i problemy w łańcuchach dostaw wpłynęły też negatywnie na systemy przemysłowe.

Wyniki ankiety z 2021 r.

Najważniejsze wyniki uzyskane z ankiety z 2021 roku pozwoliły odkryć, że rola IoT w automatyce przemysłowej i aplikacjach sterowania silnie rośnie. Do trzech kluczowych segmentów rynku, wiodących w aplikacjach IoT należą: automatyka i sterowanie w przemyśle (25%), automatyka domowa (18%) oraz sztuczna inteligencja (12%). Pomimo że automatyka i sterowanie w przemyśle to główny rynek IoT, ankietowani wskazywali że przyjmowanie idei Przemysłu 4.0 wciąż przebiega wolno. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na obawy o bezpieczeństwo (32%) i z uwagi na brak strategii biznesowych (30%), co opóźnia wdrażanie i integrację inteligentnych systemów produkcyjnych.

Bezpieczeństwo wciąż jest najważniejszym z aspektów, jaki poruszają deweloperzy (29%) podczas prac nad nowymi projektami. Jest to także ich główna obawa (36%). Na kolejnych miejscach ankietowani wskazali łączność i kompatybilność z innymi urządzeniami. To właśnie zwiększona możliwość współpracy ze sobą urządzeń oraz powiązana z tym certyfikacja względem nowych standardów, zostały wymienione zarówno w ankiecie z 2019, jak i 2020 roku jako kluczowe czynniki przyspieszające możliwości korzystania z IoT.

Badanie firmy Farnell pozwala także sugerować, że możliwości w dziedzinie IoT będą wciąż rosły, szczególnie w kluczowych obszarach, takich jak inteligentne domy, przemysł i aplikacje rządowe.

Aby wziąć udział w globalnej ankiecie IoT firmy Farnell i spróbować swoich szans w konkursie, prosimy kliknąć tutaj.

Podziel się swoimi opiniami online, korzystając z hashtagu #IoTSurveyFarnell. Zasady na których udostępniona jest ankieta oraz regulamin konkursu są dostępne pod tym adresem.

O autorze