Współpraca z dystrybutorem w celu pokonania wyzwań rynku B2B

W dzisiejszych czasach producenci komponentów elektronicznych, aby odnieść sukces, muszą wybijać się w wielu różnych – i często złożonych – obszarach działalności. Obowiązkowa jest dobra widoczność w Internecie, aby użytkownicy mogli ich tam znaleźć. Jeśli chcą robić interesy na arenie międzynarodowej, muszą dysponować infrastrukturą umożliwiającą szybką wysyłkę do krajów na całym świecie.

Ponadto producenci muszą sprzedawać swój produkt odpowiednim odbiorcom, płacić podatki i przestrzegać przepisów w krajach, w których prowadzą działalność i do których prowadzą sprzedaż. Konieczne jest także wypełnianie prawidłowych dokumentów importowych i eksportowych, a przede wszystkim zapewnienie doskonałej, efektywnej i skutecznej obsługi klienta. A to dopiero początek!

Wyzwania te mogą być przytłaczające zarówno dla producentów rozpoczynających działalność, jak i dla firm o ugruntowanej pozycji. Ponieważ branża rozwija się szybko, a łańcuchy dostaw mają coraz bardziej globalny charakter, dla dostawców korzystna jest współpraca z międzynarodowym dystrybutorem, takim jak firma Digi-Key. Może on bowiem obsługiwać bardziej złożone elementy sprzedaży i wysyłki produktów na całym świecie, pozwalając skupić się na tym, co firmy robią najlepiej: tworzeniu jak najlepszych produktów.

Oto niektóre z najważniejszych powodów, dla których warto współpracować z dystrybutorem B2B w celu przezwyciężenia wspomnianych wyzwań:

Globalna logistyka

Niewątpliwie jedną z największych korzyści płynących ze współpracy z dystrybutorem – szczególnie w dobie oczekiwań związanych z błyskawiczną wysyłką – jest możliwość obsługi magazynowania i wysyłki produktów do klientów na całym świecie. Logistyka to znacznie więcej niż pakowanie odpowiedniej liczby zamówionych części.

Firma Digi-Key zajmuje się dokumentacją eksportową dla swoich głównych dostawców, a także określa warunki sprzedaży (Incoterms) i negocjuje ze wszystkimi głównymi przewoźnikami stawki wysyłkowe w oparciu o duży wolumen zamówień. Wszystko to składa się na znacznie prostsze transakcje dla producentów, których głównym obowiązkiem jest dostarczenie produktu do Digi-Key – my zajmiemy się resztą!

Firma Digi-Key wprowadziła kilka dodatkowych opcji dla dostawców, w tym platformę handlową Digi-Key oraz program realizacji zamówień przez Digi-Key, które rozszerzają możliwości producentów, co daje im wiele różnych korzyści.

Zgodność z przepisami

Istnieją dwa główne obszary zapewniania zgodności z przepisami: w zakresie produktu i handlu. Oba obszary mogą bardzo się skomplikować i bardzo ważne jest, aby postępować w nich poprawnie.

Przepisy handlowe: ten obszar obejmuje wiele wymienionych wcześniej aspektów globalnej logistyki, a także dodatkowe zasady i przepisy eksportowe, eliminację niepożądanych kontrahentów i inne. Oczywiście istnieją rozwiązania technologiczne, które pozwalają poradzić sobie z tymi wyzwaniami logistycznymi, ale ich wdrożenie może być kosztowne. Współpraca z dystrybutorem korzystającym z takich rozwiązań jest często bardziej opłacalna.

Przepisy dotyczące produktów: każdy kraj ma swój własny zbiór praw i norm dotyczących tego, co można, a czego nie można sprzedawać na jego terytorium. Ten sam produkt może być dopuszczony do sprzedaży w jednym kraju, a w innym nie, a przynajmniej nie bez dodatkowych etykiet lub dokumentów. Firma Digi-Key posiada grupę ekspertów skoncentrowanych na zapewnieniu, że nasze produkty spełniają lokalne przepisy na całym świecie – odciążając w tym producenta.

Zgodność jest absolutnie kluczowa dla globalnej sprzedaży – jest to coś, o co trzeba zadbać, aby kontynuować sprzedaż na globalnych rynkach w modelu B2B. Współpraca z dystrybutorem oferującym wysoki poziom usług może uprościć proces, uwalniając cenny czas i zasoby pozwalające skoncentrować się na produkcji.

Opodatkowanie

Pobieranie i odprowadzanie odpowiedniej kwoty podatku od sprzedaży jest zniechęcającym wyzwaniem już tylko w jednym kraju, w którym różne stany lub regiony mogą mieć własne przepisy ustawowe i wykonawcze. Pomnóżmy to przez liczbę krajów, w których chcemy robić interesy, a przyprawi nas to o niemały ból głowy.

Często firmy są zmuszone do dokonywania znacznych inwestycji w oprogramowanie i/lub konsultantów od podatku od sprzedaży, aby mieć pewność, że odpowiednio obciążają klientów. Współpraca z dystrybutorem w celu sprzedaży produktów oznacza, że zespół ekspertów nadzoruje przestrzeganie zmieniających się przepisów w każdym kraju .

Dystrybutorzy tacy jak firma Digi-Key są również dobrze zorientowani w zwolnieniach z podatku od sprzedaży, co zapewnia płynną obsługę klienta również po stronie odbiorcy.

Sprzedaż i obsługa klienta

Wielu producentów dysponuje świetnymi zespołami ds. sprzedaży i obsługi klienta – kluczem jest jednak znalezienie sposobu na skalowanie ich do poziomu globalnego w miarę rozwoju firmy. W tym miejscu niezbędna staje się silna obecność cyfrowa, obejmująca takie funkcje, jak samoobsługowe zwroty, śledzenie statusu zamówienia, czat internetowy w czasie rzeczywistym, wsparcie w lokalnych językach i nie tylko. Klienci są przyzwyczajeni, że te opcje są dostępne w środowiskach B2C (firma-klient). Oferta B2B (firma-firma) nie powinna być gorsza.

Inne kwestie związane z obsługą klienta, o których należy pamiętać, to m.in.:

  • Opcje płatności w lokalnej walucie i na warunkach standardowych dla danego kraju,
  • Informacje o produktach i treści przetłumaczone na języki lokalne,
  • Oferowanie integracji interfejsów API i/lub EDI na potrzeby składania zamówień, a także udostępnianie części za pośrednictwem wykazów materiałów (BOM).

Po stronie sprzedaży niezwykle ważna jest możliwość dotarcia do szerokiego grona nowych i potencjalnych klientów. Dystrybutor często pracuje z większym globalnym budżetem na marketing, co może przełożyć się reklamy, które zwiększą zainteresowanie witryną internetową i wyrobami producenta. Na przykład witryna firmy Digi-Key ma 56 milionów odsłon miesięcznie!

Globalni dystrybutorzy oferują wiele spośród wymienionych i innych usług w zakresie sprzedaży oraz obsługi klienta, a także stale je aktualizują, ulepszają i rozwijają, aby dotrzymać kroku branży i sprzedawać więcej produktów przy wysokim poziomie zadowolenia klientów.

Podsumowanie

Współpraca z globalnym dystrybutorem ma wiele zalet, ale największą korzyścią jest możliwość polegania na zaufanym partnerze, którego doświadczenie w sprzedaży, logistyce i obsłudze klienta może pomóc Twojej firmie dotrzeć do większej liczby klientów na całym świecie.

Ze względu na wiele utrudnień i wyzwań wejście na globalny rynek B2B lub utrzymanie się na nim może być dla producentów komponentów trudne, bez względu na wielkość ich firmy. Dobrą wiadomością jest to, że dystrybutorzy, tacy jak firma Digi-Key, mogą odciążyć producentów w dużym zakresie obowiązków, pozwalając im zamiast tego skupić swoją energię na produkcji komponentów napędzających światowe innowacje.

O autorze