Nowe funkcje popularnego narzędzia Scheme-it

W 2011 roku firma Digi-Key wprowadziła darmowe, oparte na chmurze narzędzie Scheme-it, przeznaczone do projektowania i udostępniania schematów oraz diagramów układów elektronicznych. Po 10 latach stało się ono dostępne dla użytkowników na całym świecie, a obecnie oferuje także wiele nowych funkcji. Są to m.in. integracja symboli Ultra Librarian, ulepszony edytor symboli niestandardowych, nowe symbole graficzne płytek rozwojowych, a także możliwość dodawania do schematów wzorów matematycznych.

Integracja symboli Ultra Librarian umożliwia korzystanie z około 2 milionów zweryfikowanych symboli z katalogu produktów firmy Digi-Key. Oznacza to, że narzędzie oferuje obszerną elektroniczną bibliotekę symboli i katalog komponentów z jeszcze większą ilością informacji o częściach i złączach. Pozwala to na wykorzystywanie w projektach szerokiego zakresu komponentów.

Symbol Editor 2.0

Symbol Editor 2.0 to edytor, który umożliwia tworzenie nowych symboli, niedostępnych obecnie w narzędziu Scheme-it, jak również obsługę obrazów i niestandardowych kształtów oraz dodawanie złączy do obrazów przesłanych przez użytkownika. Oferuje wprost nieskończoną ilość możliwości dostosowania projektów do potrzeb użytkownika. Dzięki systemowi LaTeX użytkownicy mogą także dodawać znaczniki matematyczne z menu paska narzędzi i uzyskać podgląd języka znaczników na żywo. Pozwala to na prawidłowe formatowanie i wstawianie wzorów oraz obliczeń matematycznych bezpośrednio na schematach.

Symbole graficzne pozwalają natomiast użytkownikom na wzbogacenie projektu o szczegółowe i atrakcyjne wizualnie obrazy, które przedstawiają fizyczny produkt. Narzędzie Scheme-it zawiera również filtr pozwalający użytkownikom na łatwe znalezienie w katalogu firmy Digi-Key produktów z gotowymi symbolami graficznymi, takich jak popularne produkty Arduino, Raspberry Pi, Adafruit, SparkFun, Microchip, STMicroelectronics i nie tylko.

Eksport projektów

Użytkownicy narzędzia Scheme-it mogą sporządzać wykazy materiałów (BOM) i kupować komponenty zastosowane w projektach. Ponadto można udostępniać własne projekty innym oraz eksportować je do natywnych formatów projektowania elektroniki (KiCAD), a także innych popularnie stosowanych formatów, takich jak .PNG, .SVG i .PDF. W zależności od potrzeb, schematy utworzone w narzędziu Scheme-it można udostępniać poprzez adres URL lub publicznie, a także uwzględniać w wyszukiwarce na stronie głównej narzędzia, co umożliwia udostępnianie pomysłów i dalsze innowacje. Użytkownicy narzędzia mają również dostęp do specjalnej sekcji Digi-Key TechForum, gdzie mogą zadawać pytania, komentować i dzielić się pomysłami dotyczącymi tego narzędzia.

Nowe funkcje znacznie rozszerzają katalog symboli dotyczących poszczególnych części dostępnych w narzędziu Scheme-it. Niezwykle upraszczają też etap opracowywania koncepcji projektu, dzięki czemu inżynierowie, studenci i edukatorzy na całym świecie mogą prościej i dokładniej sporządzać pierwsze koncepcje projektowe i schematy. Jednocześnie zachowają informacje dotyczące części w celu łatwego wyeksportowania lub zamówienia komponentów potrzebnych do projektu.

Narzędzie Scheme-it umożliwi następnemu pokoleniu innowatorów i twórców realizację pomysłów dosłownie w mgnieniu oka. Zacznij korzystać z narzędzia Scheme-it firmy Digi-Key i odkryj jego nowe funkcje, odwiedzając stronę: www.digikey.com/schemeit/home/.

O autorze