Przetwornik DAC STMicroelectronics dla nowoczesnych aplikacji satelitarnych

STMicroelectronics wprowadził do oferty nowy przetwornik cyfrowo-analogowy RHRDAC121. Układ może pracować z niskim napięciem nawet do 2,5 V, co pozwala na współpracę z nowoczesnymi systemami zasilanymi napięciem 3,3 V.

Układ pobiera jedynie 0,6 mW mocy przy najwyższej szybkości i górnej granicy napięcia zasilania. Przetwornik sukcesywnej aproksymacji (SAR) ma rozdzielczość 12 bitów i taktowanie do 1 Msps. Pozwala na redukcję rozmiarów, wagi oraz poboru mocy w satelitach nowej generacji. Przetworniki można stosować do aplikacji telemetrycznych lub precyzyjnej kontroli wzmocnienia sygnału z czujnika. Oferują wyjście SPI, wewnętrzne napięcie odniesienia, a także układ resetu przy włączeniu układu. Zapewnia to wysoką precyzję przy minimalnej liczbie wymaganych komponentów.

Przetwornik jest w stanie utrzymać stabilne parametry w bardzo trudnych warunkach środowiskowych. Jest odporny na promieniowanie do całkowitej dawki (TID) na poziomie 100 krad(Si). Chroni również przed zwarciami spowodowanymi jednostkową dawką (single-event latch-up) do 125 MeV.cm²/mg. Układ jest też przygotowany na stany przejściowe (Single-event transient) i błędy (single-event upset) wywołane takimi zdarzeniami.

Układ RHRDAC121 jest zgodny z wymaganiami QML-V i dostarczany jest w hermetycznej, ceramicznej obudowie z wyprowadzeniami złotymi lub przystosowanymi do lutowania zanurzeniowego. Jest też dostępny jako układ ‘bare die’. Układ wykorzystuje technologię pure CMOS 130 nm, a także procesy wykorzystywane w przemyśle kosmicznym od 45 lat. Rozwój układu sfinansowała francuska agencja kosmiczna CNES.

Więcej informacji na stronie www.st.com/rad-hard-converters

O autorze