Nowe moduły iNode z komunikacją Bluetooth 5.1

Firma iNode to popularny producent inteligentnych czujników z komunikacją Bluetooth Low Energy. Są przeznaczone przede wszystkim do automatyki domowej. Pozwalają one stworzyć sieć IoT ze zdalnymi sensorami pozwalające na pomiar temperatury, wilgotności, pola magnetycznego, przepływającej energii itd. W ofercie firmy znajdziemy także rozmaite bramki umożliwiające przesyłanie danych do sieci, między innymi za pośrednictwem sieci LAN, Wi-Fi czy GSM.

Od jakiegoś czasu nowe czujniki iNode ukazują się w wersji z modułem Bluetooth 5.1. Wprowadzenie nowej wersji protokołu poprawia przede wszystkim zasięg połączeń oraz ogranicza zużycie energii, co rzecz jasna oznacza dłuższy czas pracy na baterii. Pozwala też na lepsze skalowanie sprzętu oraz wykorzystanie nowoczesnych funkcji, takich jak np. lokalizacja urządzenia przez wykrywanie kąta nadejścia (AoA) oraz skanowanie urządzeń w trybie reklamowania (advertising).

W sensorach iNode z Bluetooth 5.1 stosuje się układ EFR32 firmy Silicon Labs. Ten układ, oprócz modułu bezprzewodowego zawiera także rdzeń mikrokontrolerowy ARM Cortex-M4F, akcelerator kryptograficzny AES256/128, standardowe peryferia (ADC, DAC, timery), a także interfejsy komunikacyjne (UART, I2C, SPI itd.).

Czujniki iNode z komunikacją Bluetooth 5.1

Jednym z czujników, który już jest dostępny z komunikacją Bluetooth 5.1. jest iNode Care Sensor T. Moduł zawiera układ sensora temperatury, którym może być układ MCP9844, Si7051, Si7053, Si7055. Układ jest zasilany z baterii CR2032, dodawanej zresztą do zestawu. Sam moduł jest dostępny w okrągłej, plastikowej obudowie o wymiarach Ø 32 x 9,5 mm. Całość waży jedynie 5 g.

Rys. 1. Moduł iNode Care Sensor T w obudowie o kolorze żółtym

Kolejny moduł, w którym odświeżono moduł Bluetooth do wersji 5.1 to iNode Care Sensor HT. Ten czujnik może mierzyć temperaturę oraz wilgotność powietrza. Do obu tych celów służy układ Si7021 produkowany przez firmę Sillicon Labs. Sensor jest w stanie mierzyć temperaturę w zakresie od -10°C do +85°C z dokładnością do ±0,3°C. Z kolei wilgotność jest mierzona w zakresie 0-100%RH z dokładnością ok. ±2%RH. Ten moduł również może być zasilany z baterii CR2032.

Rys. 2. Płytka PCB modułu iNode Care Sensor HT

Ciekawym modułem jest również iNode Beacon. Jest on w stanie pracować jako iBeacon, a więc posłużyć do tworzenia systemów lokalizacji wewnątrz budynków. Systemy tego typu pozwalają na podawanie dodatkowych informacji na wyspecjalizowanej aplikacji po zbliżeniu się do beacona o określonym UUID. Jednym z możliwych zastosowań jest realizacja interaktywnych przewodników po muzeach lub wystawach.

INode przygotował także dedykowane rozwiązania do komunikacji sensorów z komputerem PC przez Bluetooth. Jednym z nich jest adapter USB iNode Serial Transceiver USB BT 5.1. Pozwala on na szeregową komunikację z urządzeniami BLE, takimi jak czujniki iNode.

Rys. 3. Moduł iNode Serial Transceiver USB BT 5.1

Podsumowanie

Wprowadzenie do modułów iNode komunikacji Bluetooth w wersji 5.1 pozwoli na dłuższy czas pracy układów na baterii, większy zasięg połączenia i możliwość korzystania z zaawansowanych funkcji. Spowoduje to na pewno większe możliwości ekosystemu w aplikacjach automatyki domowej, klimatyzacji, wentylacji czy obróbki żywności (HACCP). Miejmy nadzieję, że coraz więcej produktów firmy uzyska nową technologię, co jeszcze bardziej rozwinąć możliwości platformy.

Produkty firmy iNode dostępne są w ofercie sklepu Kamami.pl

O autorze