Sukces studentów PWr w międzynarodowych zawodach lotniczych SAE Aero Design

Studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego PWr wygrali w dwóch klasach konkursu na prestiżowych zawodach dla konstruktorów lotniczych SAE Aero Design.

Do USA studenci Politechniki Wrocławskiej polecieli po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Zespół JetStream z Akademickiego Klubu Lotniczego od lat należy do czołowych drużyn rywalizujących w konkursach SAE Aero Design, ale po covidowej przerwie za ocean lecieli w większości członkowie klubu, dla których był to pierwszy start w tak prestiżowych i wymagających zawodach.

SAE Aero Design to seria zawodów dla młodych konstruktorów lotniczych. Organizuje je każdego roku w trzech edycjach – West, East i Brazil – stowarzyszenie SAE International. Konkursowi patronują giganci z branży lotniczej, m.in. Lockheed Martin, Siemens czy Solidworks.

W miniony weekend w miejscowości Van Nuys niedaleko Los Angeles rozegrano edycję West. Studenci PWr polecieli tam z trzema samolotami własnej konstrukcji, z którymi wystartowali w klasach Micro, Regular i Advanced. Każda z tych kategorii wiąże się z innymi, bardzo szczegółowymi wymaganiami, dotyczącymi m.in. wielkości czy wagi samolotu, a przede wszystkim zadania, jakie ma wykonać. Wrocławscy studenci zwyciężyli w klasie Micro i Advanced. W ostatniej z klas – Regular – członkowie AKL zapracowali na czwarte miejsce.

Akademicki Klub Lotniczy PWr działa przy Wydziale Mechaniczno-Energetycznym, ale skupia studentów z kilku wydziałów uczelni. To jedno z kół strategicznych PWr.

O autorze