Społeczność element14 publikuje e-book na temat przerzutników

Społeczność element14 opublikowała nowego e-booka, zawierającego cenne informacje, umożliwiające zrozumienie sposobu działania obwodów elektronicznych z przerzutnikami, a także potencjalnych metod ich wykorzystania. W e-booku pokazano skrócony przegląd koncepcji działania układów oraz zawarto informacje na temat funkcji różnych rodzajów przerzutników SR (Set-Reset).

Przerzutnik to układ elektroniczny z dwoma stanami stabilnymi, który pozwala na przechowywanie informacji binarnych. Przerzutniki są podstawowymi elementami przechowującymi dane w logicznych układach sekwencyjnych i stanowią fundamentalny element wielu cyfrowych systemów elektronicznych, w tym komputerów i systemów komunikacyjnych.

Przerzutniki można zastosować na bardzo wiele sposobów. Te wyzwalane zboczem używa się jako elementy układów sekwencyjnych w elektronice cyfrowej. Niektóre aplikacje korzystają z przerzutników działających w rytm zegara – obwody te nazywamy sekwencyjnymi. Można ich używać w licznikach, rejestrach, rejestrach przesuwnych, dzielnikach częstotliwości oraz do transmisji danych.

W nowym e-booku wyjaśniono, w jaki sposób zbudowane są przerzutniki SR, tj. jak użyto w nich bramek NOR i NAND. Podano też przykłady ułatwiające zrozumienie szczegółów działania przerzutników typu D i typu JK. Publikacja jest zarazem nową częścią serii stworzonej przez społeczność element14, w której omawiane są podstawy komponentów wykorzystywanych w systemach elektronicznych. W dotychczasowych publikacjach z tego cyklu poruszano tematy podstawowych cech tranzystorów, diod i innych podzespołów.

Aby przeczytać całego e-booka i zapoznać się z tematami, które zawiera, zapraszamy do odwiedzenia strony element14.com.

O autorze