Farnell łączy siły z mistrzem żeglarstwa, a zarazem inżynierem, by stworzyć zupełnie nowego autopilota morskiego

Farnell łączy siły z mistrzem żeglarstwa, Alberto Rivą – żeglarzem oceanicznym, a także inżynierem-projektantem i ambasadorem marki Farnell. Współpraca pozwoli stworzyć zupełnie nowy mechanizm autopilota morskiego.

Farnell sięga też po pomoc globalnej społeczności element14, by pozyskać nowe i innowacyjne pomysły w ramach wyzwania w projekcie „Ready for Tomorrow” („Gotowi na jutro”). Celem wyzwania jest usprawnienie autopilota morskiego, działającego na łodzi Alberto Rivy i tym samym poprawienie parametrów mechanizmu przy jednoczesnym polepszeniu stosunku jakości do ceny rozwiązania.

Członkowie społeczności element14 są zaproszeni do podzielenia się szczegółowymi oraz możliwymi do zrealizowania i niezbyt kosztownymi w wykonaniu pomysłami usprawnienia autopilota. Pomysły powinny być opublikowane do 14 maja 2022 roku. Nowy autopilot pozwoli Alberto Rivie na osiągnięcie sukcesów w samodzielnym, przyszłym rejsie przez Atlantyk.

Jak działa morski autopilot

Morski autopilot operuje dwoma kluczowymi elementami: mechanizmem zbierania danych i sterem łodzi. Zawiera kilka czujników – kompas z czujnikami inercyjnymi, czujnik wiatru, czujnik prędkości łodzi, a także czujnik położenia steru. Połączone w system umożliwiają obliczanie kierunku wiatru oraz ustawienia i sposobu poruszania się łodzi. Przeliczone wartości odczytów pozwalają utrzymywać łódź w odpowiednim ustawieniu względem wiatru lub na obranym kursie. Wszystkie elementy autopilota morskiego współpracują ze sobą, by zbierać dane i przekazywać je do obwodów sterujących.

Zdaniem Alberto Rivy, autopilot to najlepszy przyjaciel żeglarza. Pozwala on sternikowi na poprawianie ustawienia żagli, spanie, jedzenie i koncentrowanie się na warunkach pogodowych. Autopilot umożliwia utrzymywanie steru w optymalnej pozycji, by łódź płynęła z największą możliwą szybkością na wybrany kurs. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku trudnych, wielodniowych regat.

Organizator ogłosi zwycięzców konkursu „Ready for Tomorrow” 30 maja. Każdy z nich otrzyma jeden przedmiot z puli nagród. Zawiera ona drukarkę 3D Multicomp Pro MC-120, ręczny oscyloskop, przystawkę oscyloskopową Multicomp Pro PC na USB, stację lutowniczą i multimetr ręczny marki Multicomp Pro.

Członkowie Społeczności mogą podzielić się swoimi pomysłami na temat usprawnień mechanizmów nawigacji morskiej, wchodząc na stronę: https://community.element14.com/technologies/internet-of-things/w/documents/27490/sailing-auto-pilot—competition—ready-for-tomorrow-2022?_ga=2.194169448.492512492.1647257458-447568410.1643622825&_gac=1.216793634.1643823111.EAIaIQobChMIs5Dmk8bh9QIVRKR3Ch2kJAsUEAEYASABEgKPTvD_BwE

O autorze