Łaziki studentów PW na międzynarodowych zawodach

Dwa zespoły z Politechniki Warszawskiej biorą udział w ósmej edycji European Rover Challenge (ERC) w Kielcach (9-11 września 2022).

Zawody odbywają się w dwóch formułach: stacjonarnej i zdalnej. Do Kielc zaproszono 19 drużyn, a online rywalizuje 11 zespołów. W sumie w ERC występują reprezentanci 10 krajów.

Na miejscu są drużyny ze Szwajcarii, Niemiec, Turcji, Włoch, Bangladeszu, Hiszpanii i Polski. Wśród nich mamy dwa zespoły z Politechniki Warszawskiej: SKA Robotics (ze Studenckiego Koła Astronautycznego) i łazik Sirius II oraz KNR Rover Team (z Koła Naukowego Robotyków) – twórcy łazika HAL-062. Oba koła naukowe działają przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

Łazik Sirius II, fot. Facebook / Studenckie Koło Astronautyczne

Łazik HAL-062, fot. Facebook / Koło Naukowe Robotyków

Co czeka studentów podczas ERC? Zawody odbywają się na specjalnie zaprojektowanym sztucznym torze marsjańskim, przygotowanym na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. Tor jest inspirowany fragmentem równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia. Organizatorzy chcą odwzorować zadania misji NASA czy ESA, które są realizowane na Marsie. Dlatego wygląd toru był konsultowany z geologami planetarnymi, aby wiernie odtwarzał powierzchnię Marsa.

ERC 2022 organizują Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie roverchallenge.eu.

O autorze