Branża konstruktorów wraca na dobre tory dzięki młodym inżynierom

W obliczu wyzwań wynikających z problemów w łańcuchu dostaw branża konstruktorów na pewien czas zeszła na dalszy plan. Jednak, najgorsze mając już za sobą, widzimy że innowacyjność wraca do poziomu sprzed pandemii, a nawet go przewyższa. Tempo wzrasta w bezprecedensowy sposób dzięki dostępowi do nowych technologii ułatwiających projektowanie. Komponenty znów stają się łatwo dostępne, co daje społeczności powody do entuzjazmu.

Żądza wiedzy jest większa niż kiedykolwiek

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, możliwość uczestniczenia w targach Maker Faire w Rzymie zeszłej jesieni była czymś wyjątkowym. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania, a konstruktorzy z pełnym zaangażowaniem powrócili do nauki, rozwoju, innowacji i jednoczenia się jako społeczność. Poziom studentów, którzy wzięli udział w targach oraz projektów, nad którymi pracują, jest zdumiewający. Na przykład jedna z grup stworzyła autonomiczny samochód formuły 1. Projekt ten koncentruje się na kwestiach bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju, które mają i będą mieć w przyszłości kluczowe znaczenie.

Firma Kitronik nadal na szczycie

Jeśli chodzi o podsycanie pasji u inżynierów nowego pokolenia, to nikt nie robi tego lepiej niż firma Kitronik. Na przykład podczas targów Maker Faire w Rzymie wykorzystała ona swoje dwie platformy micro:bit, aby stworzyć grę w piłkę nożną ze zdalnie sterowanymi robotami, boiskiem i wszystkimi niezbędnymi elementami. Powiedzieć, że pomogło to innym zrozumieć, dlaczego warto się zaangażować i studiować technologię, a także jak działają i komunikują się roboty, to jakby nic nie powiedzieć. A ile było przy tym frajdy!

Arduino jest już dojrzałą platformą

Platforma Arduino tradycyjnie była silna zarówno w przestrzeni konstruktorów, jak i studentów. Znaczącą nowością jest jednak debiut ich platformy w przestrzeni korporacyjnej. Dzięki zdobyciu finansowania w wysokości 32 milionów dolarów pozwala pracować nad platformą Arduino Pro, która zdobywa sobie coraz większą popularność. Na targach Maker Faire w Rzymie zaprezentowano imponujący przykład rozwiązania wykorzystującego sztuczną inteligencję z widzeniem maszynowym, wyposażone w urządzenia Nicla.

Niedrogi mikrokontroler Raspberry spodobał się konstruktorom i dostawcom

Żaden mikrokontroler w historii nie odnotował tak błyskawicznego sukcesu jak RP2040. Oczywiście Raspberry Pi odniósł olbrzymi sukces w sektorze komputerów jednopłytkowych, natomiast od niedawna jego producenci sprzedają również swój pierwszy tani mikrokontroler. Jego ekosystem stale się rozwija, do czego przyczynił się niemal każdy znany producent, w tym Adafruit, SparkFun, Pimoroni, Kitronik i SEEED Studios. Dzięki rozszerzeniu w ostatnim czasie oferty o płytki Raspberry Pi Pico W z komunikacją Wi-Fi, konstruktorzy mają teraz dostęp do technologii bezprzewodowych.

Z kolei firma STMicroelectronics pokazała bardzo zaawansowane technologie, takie jak monitorowanie martwego pola, rozbijając je jednocześnie na łatwe do zrozumienia prezentacje. Pozwala to zrozumieć, że konkretne, łatwiejsze w zrozumieniu technologie łączą się ze sobą w nawet bardzo skomplikowane aplikacje. Firma ST zorganizowała podczas wydarzenia wiele niesamowitych pokazów – zaprezentowała na przykład najnowsze technologie do rowerów elektrycznych i przykład działania bezdotykowej technologii otwierania i zamykania tylnych klap samochodowych. 

Do finalizacji swoich projektów, a także innych zadań studenci i konstruktorzy wykorzystują łatwe w obsłudze ekosystemy, takie jak Feather i STEMMA QA firmy Adafruit, MicroMod i QWIIC firmy SparkFun, Grove firmy SEEED i Click firmy Mikroelektronika. Te ekosystemy pozwalają także wykonywać szybie prototypy już podczas kariery zawodowej.

Bogate zasoby wspomagające konstruktorów

Serwisy takie jak GitHub lub Instructables pozwalają znaleźć praktycznie wszystko, czego potrzebuje konstruktor. Z kolei witryna Maker.io firmy Digi-Key zawiera informacje, projekty, pomysły, narzędzia i inne zasoby wspomagające oraz inspirujące twórców. Dostępnych jest mnóstwo fantastycznych materiałów pomagających ludziom rozpocząć proces tworzenia projektów i realizować je krok po kroku.

Firmy Digi-Key i Make: wydały również nowy przewodnik po płytkach oraz towarzyszącą mu aplikację rozszerzonej rzeczywistości Digi-Key AR, dostępną zarówno w Apple App Store, jak i w sklepie Google Play. Przewodnik jest podzielony na sekcje dotyczące mikrokontrolerów, komputerów jednopłytkowych (SBC) i płytek opartych na układach FPGA. Pomaga to studentom, konstruktorom i zawodowym inżynierom zidentyfikować najnowsze dostępne technologie, które pomogą wdrażać innowacje.

Kultura tworzenia jest głęboko zakorzeniona w firmie Digi-Key. Już w 1972 roku dr Ronald Stordahl stworzył „Digi-Keyer” – zestaw dla radioamatorów, który pomagał w nadawaniu komunikatów alfabetem Morse’a. To zapoczątkowało sprzedaż pozostałości komponentów – najpierw hobbystom elektroniki, a następnie na rynek komercyjny.

Dzięki duchowi niewyczerpanej ciekawości, uczenia się i innowacji, środowisko konstruktorów toruje drogę do odnowienia rynku innowacji. Wraz z coraz bardziej przystępnymi cenowo i przyjaznymi dla użytkownika technologiami, mamy coraz większą łatwość konstruowania produktów i jesteśmy bardziej przygotowani na wzrost popularności tego trendu na całym świecie.

O autorze