Cyfrowe łańcuchy dostaw usprawniają proces zaopatrzenia

Specjaliści ds. zaopatrzenia wykorzystują do usprawnienia logistyki dane gromadzone w ramach cyfrowego łańcucha dostaw. Dane te pochodzą z różnych części łańcucha, takich jak zaopatrzenie, produkcja i dystrybucja. Dzięki możliwościom analitycznym użytkownicy cyfrowego łańcucha dostaw mogą niemal natychmiast ograniczyć koszty i uzyskać długoterminowe strategiczne dane.

Pandemia przyspieszyła wdrażanie rozwiązań cyfrowych w wielu firmach na całym świecie i warto utrzymać tę dynamikę. Firma DigiKey oferuje nowoczesnym przedsiębiorstwom jedne z najbardziej zaawansowanych interfejsów API obejmujących m.in. dostępność produktów, wyceny, wysyłki według harmonogramu i API łańcucha dostaw do zarządzania rezerwacjami, jak również narzędzia dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją cyfrową podróż.

Zwiększenie znaczenia roli zaopatrzeniowca

Jednym z największych nieporozumień dotyczących cyfrowych łańcuchów dostaw jest pogląd, że likwidują one stanowisko zaopatrzeniowca, co nie jest prawdą. Wdrożenie rozwiązań cyfrowych w zakresie zaopatrzenia podnosi rangę tego stanowiska, zwiększając jego strategiczną rolę przez skrócenie czasu wykonywania żmudnych prac.

Na przykład dzięki narzędziom firmy DigiKey takim jak myLists, czyli systemowi zarządzania listami części, zaopatrzeniowcy mogą pracować mądrzej, a nie ciężej, wykorzystując funkcje wyceny do przechowywania wszystkiego w jednej wygodnej lokalizacji, tworzenia wielu ofert z jednej listy części i łatwego przekształcania wyceny w zamówienia online. To cyfrowe rozwiązanie jest tylko jednym z wielu sposobów firmy DigiKey na umożliwienie klientom znalezienia optymalnej ścieżki do całkowicie cyfrowego łańcucha dostaw.

Ponadto rozpoczęcie cyfryzacji w organizacji zmniejsza zakłócenia oraz zwiększa korzyści wynikające ze zrównoważonego rozwoju w całej branży i kanale.

Dane i analityka

Kluczem do sukcesu w dziedzinie łańcucha dostaw jest nie tylko posiadanie danych, ale także ich zrozumienie i wykorzystanie. Jeśli dane nie zostaną przełożone na wykonalne decyzje, są one bezużyteczne z punktu widzenia łańcucha dostaw. Dane big data i analityka to duet technologiczny, który zaopatrzeniowcy mogą wykorzystać, aby przebrnąć przez ogromne ilości danych w celu optymalizacji pracy.

Nawet w przypadku braku gotowości na pełną cyfryzację łańcucha dostaw, jednym z najprostszych sposobów na skorzystanie z rozwiązań cyfrowych obejmujących pełne wykorzystanie bieżących danych i technologii analitycznych jest wdrożenie procesu generowania wycen. Sam proces generowania wycen zapewnia istotne oszczędności czasu dla osób zajmujących się obsługą wycen w organizacji. Ustanowienie procesu generowania wycen obrazuje również potencjał i szybkość rozwiązań cyfrowych. Poza zwiększeniem wydajności ich pracy zaopatrzeniowcy mogą łatwo weryfikować zwrot z inwestycji (ROI) związany z takimi rozwiązaniami cyfrowymi.

Innowacje w łańcuchu dostaw firmy DigiKey

Firma DigiKey inwestuje w innowacje w łańcuchu dostaw, które będą służyć jej klientom przez wiele lat. W naszej serii filmów poświęconych postępom w dziedzinie internetu rzeczy (IoT), łączności, czujników i śledzenia aktywów w łańcuchu dostaw, czy też strategicznym rozwiązaniom w zakresie zaopatrzenia służącym do poprawy wydajności i unikania problemów związanych z łańcuchem dostaw, widzowie mogą zobaczyć pracę zespołu nad przeciwdziałaniem aktualnym i przyszłym globalnym wyzwaniom logistycznym.

O autorze