Zmiany na rynku i inwestowanie w przyszłość

Ostatnie trzy lata były niezwykle chaotyczne na całym świecie. Wydaje się, że gdy świat stawał w obliczu bezprecedensowych wydarzeń, wiele decyzji biznesowych podjęto raczej odruchowo niż strategicznie. Przechodząc do nowego etapu i mogąc zarówno spojrzeć wstecz oceniając ostatnie trzy lata, jak i w przyszłość, oczywiste staje się, że znajdujemy się w punkcie zwrotnym.

Jako dystrybutor komponentów elektronicznych i produktów automatyki, podczas pandemii firma DigiKey znalazła się w wyjątkowej sytuacji. Ogólnie rzecz biorąc, nasza branża przeżyła boom, natomiast obecnie, wraz z resztą świata obserwujemy pogorszenie koniunktury. Jednak pomimo okresu wolniejszego wzrostu, w firmie DigiKey nie cofamy się w rozwoju, a raczej przygotowujemy się do następnego cyklu, doskonale rozumiejąc właśnie cykliczność działalności.

Pracując na stanowisku związanym z rozwojem biznesu mam okazję rozmawiać z klientami, dostawcami i przedstawicielami organizacji oraz wysłuchiwać ich opinii. Podzielę się więc tym, co widzę i słyszę od osób, które były na pierwszej linii frontu w branży.

W ciągu ostatnich 40 lat branża półprzewodników, jak każda inna, przeszła przez wiele cykli. Choć ostatnich trzech lat nie można w żadnym stopniu nazwać przeciętnymi, jeśli spojrzymy na ostatni cykl ożywienia lub na okresy ogólnego wzrostu wyników, to w rzeczywistości były one dość przeciętne.

Z drugiej strony od października 2022 r. w Stanach Zjednoczonych panuje spadek koniunktury. W przeciwieństwie do ożywienia, ten spadek koniunktury jest bardziej drastyczny niż poprzednie. Jedyne silniejsze pogorszenie koniunktury na przestrzeni ostatnich 40 lat miało miejsce w 2018 roku.

Eksperci przewidują ogólne spowolnienie na rynku

Nikt nie ma kryształowej kuli, jednak eksperci obserwują ogólny trend spadkowy na rynku. Według szacunków World Semiconductor Trade Statistics (WSTS) rynek półprzewodników skurczy się w tym roku o 4%. Firma Gartner jest nieco mniej optymistyczna i przewiduje spadek rynku o ponad 11%.

Według Stowarzyszenia Branży Podzespołów Elektronicznych (ECIA) sprzedaż półprzewodników spadła na całym świecie, najbardziej w Azji, ale Ameryka nie pozostaje daleko w tyle.

Co mówią klienci

Ogólnie rzecz biorąc, nasi klienci spodziewają się spowolnienia rynku do końca roku. Często słyszymy, że:

  • Zapasy są rekordowo wysokie, jednak liczba zamówień spada. Jest to sytuacja zupełnie odwrotna do zbyt niskiej podaży, której wielu doświadczyło w ciągu ostatnich kilku lat.
  • W branży nadal występują problemy z łańcuchem dostaw zaawansowanych produktów półprzewodnikowych i zasilaczy, co nadal stanowi wyzwanie.
  • Popyt na produkty spada.

Nawet w warunkach pogorszenia się koniunktury nadal istnieją segmenty rynku, w których obserwujemy wzrost, w tym sektor medyczny, biotechnologiczny, rolniczy i energetyczny.

Co mówią dostawcy

Podobnie jak klienci DigiKey, dostawcy również spodziewają się spowolnienia, ale niekoniecznie drastycznych spadków. Dostawcy i dystrybutorzy mają nadmierne zapasy, większe niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak nadal istnieje kilka silnych rynków, które wciąż wykazują wzrost, w tym wojskowość, lotnictwo i kosmonautyka, medycyna oraz motoryzacja.

Firma DigiKey rozmawia również ze swoimi dostawcami o ich planach na przyszłość, m.in. w odniesieniu do zmian w produktach, wprowadzaniu nowych produktów i kończeniu produkcji innych. Ostatnią rzeczą, jakiej inżynier pragnie, jest projektowanie z użyciem części, które wkrótce staną się przestarzałe. Cieszymy się, że możemy przekazać te przemyślenia klientom i pomóc im w planowaniu.

Podwojenie wysiłków – inwestowanie w przyszłość

Chociaż różni ludzie mają różne przewidywania co do sytuacji na rynku w roku 2023 i następnych latach, powszechnie uznaje się, że szczyt mamy już za sobą. To, jak silne będą spadki oraz jak długi i dotkliwy będzie ten cykl, nadal nie jest pewne.

Wiemy jednak, że nawet przy tej zmienności rynku firma DigiKey jest gotowa na to, co ją czeka i nie zwalnia tempa. W czasach kryzysu stale inwestujemy, utrzymujemy zapasy, realizujemy duże projekty oraz stawiamy na technologie, które przynoszą korzyści naszym klientom i dostawcom. W firmie DigiKey zdajemy sobie sprawę, że to okazja do rozwoju.

Jest to również dobry czas dla klientów, aby myśleć z wyprzedzeniem i planować przyszłość. Większość komponentów elektronicznych i produktów automatyki jest dostępna w dużych ilościach, jednak zamiast czekać, aż nadejdzie czas kryzysu lub pojawi się inny problem z łańcuchem dostaw, dobrym pomysłem jest wykorzystać ten moment na identyfikowanie części zastępczych, wspomagając się narzędziem myLists firmy DigiKey, służącym do zarządzania listami i częściami. Ponieważ jak wiemy, zawsze mamy do czynienia z cyklem.

Jesteśmy po to, aby służyć inżynierom, projektantom i klientom na całym świecie. Jesteśmy oddani temu celowi i nie zamierzamy zwalniać tempa.

O autorze