AGH Space Systems obronił tytuł mistrza na zawodach European Rover Challenge

Zespół AGH Space Systems zwyciężył w formule stacjonarnej w zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge 2023 w Kielcach i tym samym obronił tytuł mistrzowski z zeszłego roku.

Na 20 zespołów, które zakwalifikowały się do finału w wersji stacjonarnej, czekały cztery konkurencje. Pierwsza z nich to Presentation Task, polegająca na zaprezentowaniu przed sędziami projektu łazika, całego zespołu, taktyki na zawody oraz zaimplementowanych rozwiązań technicznych.

Kolejną konkurencją była Navigation Task, czyli misja sprawdzająca zdolność łazika do poruszania się w wyznaczonym obszarze w sposób autonomiczny. W ramach zadania Kalman musiał dotrzeć do wyznaczonych miejsc, oznaczonych wcześniej przez sędziów, a następnie wrócić na miejsce startu. Dzięki rozwijanemu przez zespół systemowi autonomii, łazik z AGH wykonał zadanie bez problemu.

Drugiego dnia zawodów rozegrane zostały kolejne dwie konkurencje. Maintenance Task sprawdziła zdolność Kalmana do obsługi różnych elementów zamontowanych w panelu operacyjnym. Za pomocą ramienia robotycznego Kalman musiał m.in. wcisnąć odpowiednie przełączniki, uruchomić elektromagnes, zmierzyć jego napięcie oraz umieścić na nim metalową płytkę. Organizatorzy przewidzieli na wykonanie tego zadania 30 minut. Kalman i zespół nie potrzebowali aż tyle czasu i wykonali je w 9 minut!

Ostatnią misją była Science Task. Względem poprzedniej edycji to właśnie w tym zadaniu wprowadzono największe zmiany i na jego potrzeby zespół stworzył moduł wiertła do pobierania próbek gleby oraz drona do sfotografowania wybranego fragmentu Mars Yardu. Przed podejściem do wyzwania ekipa łazika musiała przygotować hipotezę badawczą na temat zjawiska geologicznego zachodzącego na konkursowym „Marsie” oraz plan misji naukowej, która pozwoliłaby to zweryfikować. W kolejnym kroku Kalman przeprowadził badania terenowe.

Zespół z AGH wraz z Kalmanem pokonał w sumie 53 zespoły zgłoszone do rywalizacji (tylko część z nich zakwalifikowała się do finału) pochodzące m.in. ze Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Turcji i Bangladeszu. Na kolejnych pozycjach w formule stacjonarnej uplasowały się szwajcarskie drużyny: FHNW Rover Team oraz EPFL Xplore. W formule zdalnej podium zajęły: Makercie z Holandii, DJS Antariksh z Indii oraz Project Red z Włoch.

To kolejny sukces AGH Space Systems w tym roku. Na swoim koncie mają już pierwsze miejsce w International Rover Challenge 2023 w Indiach, pierwsze miejsce w Canadian International Rover Challenge 2023 oraz siódme miejsce (pierwsze wśród krajów europejskich) na zawodach University Rover Challenge w USA.

European Rover Challenge to coroczne, międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, odbywające się od 2014 r. Należą one do prestiżowej serii Rover Challenge, podczas której wyłaniane są najlepsze projekty łazików planetarnych na świecie. Tegoroczna edycja, która odbyła się w dniach 15–17 września 2023 r. na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach, rozegrała się w dwóch formułach: 20 drużyn rywalizowało stacjonarnie, a 15 łączyło się zdalnie. Konkurencje odbywały się na torze, którego powierzchnia inspirowana była fragmentem marsjańskiego krajobrazu, a drużyny musiały sprostać wyzwaniom stawianym inżynierom podczas prawdziwych misji marsjańskich. Mars Yard w Kielcach należy do jednych z najbardziej wymagających tego typu terenów na świecie.

fot. Katarzyna Sadowy, KSAF AGH

O autorze