LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Od prototypu do produktu – komponenty elektroniczne zataczają pełne koło

Jako wieloletni lider w dystrybucji komponentów elektronicznych, DigiKey współpracuje z wieloma klientami i dostawcami. W przeszłości firmy dostarczające komponenty nie zajmowały się jednocześnie sprzedażą produktu końcowego. DigiKey zmienia to podejście i wspiera klientów na wszystkich kluczowych etapach cyklu życia technologii: zawsze mieliśmy komponenty potrzebne do budowy produktów, ale teraz sprzedajemy również gotowe produkty.

Zmieniające się otoczenie klientów

Jeszcze kilka lat temu firma DigiKey koncentrowała się na komponentach elektronicznych, a nie na sprzedaży gotowych urządzeń. Tak kompleksowe podejście nie było wcześniej stosowane w branży technologii i komponentów elektronicznych. Firma DigiKey dostrzegła potencjał w partnerstwie, które wspiera tworzenie projektów poprzez sprzedaż komponentów, jak również zapewnia internetową platformę handlową do sprzedaży gotowych produktów klienta.

W 2019 roku firma DigiKey uruchomiła internetową platformę handlową, aby stworzyć repozytorium dla inżynierów, techników i zwykłych konsumentów ze wszystkich branż i zaspokoić potrzeby w zakresie produktów elektronicznych i technologicznych w jednym miejscu. Rozszerzając swoją ofertę produktową, firma DigiKey zaczęła oferować półprodukty i gotowe produkty, takie jak komputery jednopłytkowe, czujniki przemysłowe typu plug-and-play, roboty przemysłowe i narzędzia konsumenckie. Obecnie dostępne są ponad 2 miliony produktów.

Od momentu uruchomienia platformy handlowej DigiKey w 2019 roku, skorzystało z niej ponad 40 tysięcy nowych klientów, dokonując zakupów o wartości ponad 25 milionów dolarów. Te wstępne wyniki pokazują, że klienci chcą nie tylko tradycyjnie kupować komponenty, ale także korzystać z rozwijającej się platformy sprzedaży dla swoich gotowych produktów.

Firma DigiKey cieszy się z możliwości obsługi klientów w sposób nowy dla siebie i dla całej branży. Teraz jesteśmy nie tylko partnerem w procesach przed wprowadzeniem produktu na rynek, ale możemy być również uczestniczyć w łańcuchu sprzedaży dostarczającym gotowy produkt do klienta końcowego.

Z punktu widzenia klientów i konsumentów, łatwa w obsłudze witryna internetowa i proces składania zamówień nie są już wykorzystywane wyłącznie w modelu B2B, ale również jako platforma handlowa B2C, sprzedając produkty zarówno do użytku biznesowego, jak i osobistego.

Produkty, które zatoczyły pełne koło

Wiele z gotowych produktów na platformie handlowej DigiKey prawdopodobnie zawiera jeden lub więcej komponentów pierwotnie pochodzących z naszej oferty. Przykładowo, szpula diod LED wysłana do klienta biznesowego może wrócić przez witrynę internetową DigiKey jako sklepowa oprawa oświetleniowa i zostać sprzedana za pośrednictwem platformy handlowej. Czasami produkty mogą nawet wielokrotnie przechodzić przez DigiKey w zmienionych postaciach.

Posłużmy się przykładem narzędzia wielofunkcyjnego Dremel. Zaczęło się od zestawu komponentów (które sprzedajemy), które następnie zostały umieszczone na płytce z silnikiem (którą sprzedajemy), a po kilku etapach stały się one gotowym produktem – który również sprzedajemy.

Aby dokładniej wyjaśnić pełne koło, jakie zataczają komponenty elektroniczne, podajemy kilka rzeczywistych przykładów klientów DigiKey.

  • Firma Coolgear Inc., wieloletni klient firmy i wiodący producent hubów USB, ładowarek, interfejsów szeregowych, adapterów i kabli, odniosła sukces również na platformie handlowej DigiKey. Przez wiele lat kupowała tu komponenty do swoich produktów, a w 2019 roku zaczęła sprzedawać swoje gotowe urządzenia na naszej platformie handlowej.
  • Omron Automation jest jednym z wiodących na świecie dostawców inteligentnych robotów i rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej. Wewnątrz ich robotów znajduje się szereg elementów, w tym napędy, przewody, półprzewodniki, czujniki i komponenty dyskretne – wszystko, z czego dostarczania słynie DigiKey. Dzięki rozszerzeniu sprzedaży w celu dotarcia do klientów z branży automatyki możemy teraz zaoferować klientom zaawansowaną linię produktów firmy Omron, takich jak silniki, kontrolery, płytki, roboty przemysłowe, produkty związane z bezpieczeństwem i inne.
  • Jabil, wiodący producent kontraktowy, również korzysta z platformy handlowej, dodając usługi druku 3D. Partnerstwo w zakresie usług druku 3D i produkcji addytywnej z DigiKey pozwala jej dotrzeć do szerszego grona użytkowników i zwiększyć wartość zarówno dla klientów Jabil, jak i DigiKey.

Więcej niż tylko komponenty

Ze względu na zmieniające się potrzeby i zainteresowania klientów, DigiKey kontynuuje ekspansję na nowe obszary technologii. Oferta platformy handlowej wykracza poza komponenty oraz powiązane produkty i obejmuje obecnie rozwiązania Internetu rzeczy (IoT), alternatywne źródła energii, puste płytki drukowane (PCB), narzędzia wspomagające automatykę przemysłową i nie tylko – sprzedając praktycznie wszystko, co jest związane z innowacjami technologicznymi.

Więcej informacji o tym, jak DigiKey pomaga klientom w całym cyklu życia technologii, można znaleźć na stronie www.digikey.pl.

Autor: Missy Hall
Wiceprezes ds. rozwoju nowego rynku w firmie Digi-Key Electronics. Firma Digi-Key jest zarówno liderem, jak i ciągłym innowatorem w dystrybucji wysokiej jakości komponentów elektronicznych i produktów automatyki na całym świecie, dostarczając przeszło 10,7 miliona komponentów od ponad 2200 markowych producentów