LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Umicore i PowerCo ogłaszają utworzenie spółki IONWAY. Pierwszy zakład produkcyjny powstanie w Nysie

Umicore i należąca do Grupy Volkswagen firma PowerCo powołały spółkę IONWAY. Jej siedziba znajduje się w Brukseli, a pierwszy zakład produkcyjny powstanie w Nysie, w pobliżu istniejącej już fabryki firmy Umicore. Ambicje spółki IONWAY zakładają, że do końca 2030 r. roczna zdolność produkcyjna firmy zwiększy do 160 GWh, co odpowiada 2,2 mln pojazdów elektrycznych. W efekcie IONWAY wesprze realizację ambicji Europejskiego Zielonego Ładu.

Inwestycję w Nysie – w ramach której powstanie nawet do 900 nowych miejsc pracy – wspiera także polski rząd. W obrębie Tymczasowych Ram Kryzysowych i Przejściowych[1] władze przekażą spółce IONWAY dotację finansową w wysokości 350 milionów euro. Łączna wartość inwestycji do 2030 r. wyniesie 1,7 miliarda euro (1,35 miliarda euro po uzyskaniu dotacji).

Obecnie w Nysie trwają prace przygotowawcze poprzedzające start budowy fabryki, a także dopełnianie kwestii formalnych. Rozpoczęcie produkcji w zakładzie zostało zaplanowane na 2025 r. Do tego czasu aktywny materiał katodowy (CAM) wykorzystywany przez firmę PowerCo będzie produkowany w nyskim zakładzie Umicore. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu obu fabryk spółka IONWAY będzie mogła korzystać z know-how Umicore oraz surowców pochodzących z zakładów rafineryjnych firmy w Finlandii. Ponadto strategiczna lokalizacja fabryki umożliwi IONWAY dostęp do odnawialnych źródeł energii, a także zapewni wsparcie wykwalifikowanych pracowników z regionu oraz dotacje finansowe ze strony polskiego rządu.

IONWAY będzie produkować aktywny materiał katodowy (CAM) oraz materiały prekursorowe (pCAM), które będą dostarczane do europejskich fabryk ogniw akumulatorowych PowerCo. Obecnie trwają ustalenia dotyczące lokalizacji kolejnej fabryki IONWAY.

Autor: Umicore
Tagi: news