LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Wojskowa Akademia Techniczna podpisała list intencyjny z firmą SpaceForest

Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej podpisał list intencyjny z firmą SpaceForest. Główne obszary deklarowanej współpracy to wspieranie przygotowania kadr oficerskich i podoficerskich wojsk przeciwlotniczych oraz wspieranie rozwoju krajowych technologii rakietowych, w szczególności rozwiązań przeznaczonych na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

List intencyjny podpisali 17 października 2023 r. Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i prezes zarządu spółki Robert Magiera. W spotkaniu uczestniczyli również zastępca dziekana Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa dr hab. inż. Przemysław Kupidura oraz kierownik Zakładu Konstrukcji Rakietowych dr inż. Witold Bużantowicz. SpaceForest reprezentował także wiceprezes zarządu Jerzy Michalski, dyrektor Działu Badań i Rozwoju.

Jak wyjaśnił Prezes SpaceForest, firma zwróciła się do Wojskowej Akademii Technicznej z propozycją współpracy ze względu na prestiż uczelni i jej profesjonalizm. „Potrzebujemy partnera naukowego, który zna się na technologiach rakietowych, do tworzenia ekspertyz, potwierdzających bezpieczeństwo trajektorii lotu rakiety Perun – mówił Robert Magiera.

Rektor-Komendant WAT zwrócił uwagę, że uczelnia od lat zajmuje się nie tylko kształceniem profesjonalnych, technicznych kadr oficerskich i cywilnych na potrzeby Sił Zbrojnych oraz naszej gospodarki narodowej. „Oprócz kształcenia zajmujemy się także rozwojem nauki, pracami wdrożeniowymi na potrzeby naszego kraju oraz eksperckim wsparciem dla jednostek resortu Obrony Narodowej, firm i gospodarki. Uczelnia jest również swoistym hubem technologicznym dla Sił Zbrojnych RP, współpracując bardzo blisko z instytucjami MON, zajmującymi się nowoczesnymi technologiami przeznaczonymi dla wojska, np. Agencją Uzbrojenia i Departamentem Innowacji. Jeśli natomiast mówimy o uzbrojeniu, w tym oczywiście o technologiach rakietowych, o których mowa w podpisanym liście intencyjnym, nasz Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa jest jedną z najważniejszych instytucji eksperckich w tym zakresie w kraju i będzie głównym partnerem SpaceForest w ramach wspólnie realizowanych przedsięwzięć. Bardzo się cieszę, że możemy w ten sposób wesprzeć polski sektor gospodarczy, jednocześnie realizując naszą misję” – podkreślił gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.

Firma SpaceForest zajmuje się rozwojem technologii rakietowych i kosmicznych. Jednym z ich największych projektów jest produkcja rakiet Perun, które są testowane na poligonie wojskowym w Ustce. Dotychczas przeprowadzono dwa testy: w pierwszym rakieta wzniosła się na wysokość 22 km, natomiast w drugim pomyślnie wypróbowano nowe algorytmy sterowania. Inżynierowie mają ambicję pokonać linię Karmana – umowną granicę z kosmosem znajdującą się 100 km nad ziemią.