LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Intel wybuduje pod Wrocławiem zakład warty 4,6 mld dolarów

Intel planuje wybudować w gminie Miękinia pod Wrocławiem zakład testowania i integracji półprzewodników. Ma on zatrudniać 2 tys. osób a koszty budowy wyniosą ok. 4,6 mld dolarów (19 mld zł). Będzie to największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy oraz największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w historii Polski.

Na wybór lokalizacji wpływ miała dobra infrastruktura, a także bliskość istniejącej fabryki wafli krzemowych w Irlandii i planowanej w niemieckim Magdeburgu. Zakład ma się zajmować cięciem gotowych wafli na pojedyncze układy, a także testowaniem ich przed wprowadzeniem na rynek. Co ciekawe, będzie w stanie przyjmować i przetwarzać wafle pochodzące również od innych firm.

Budowa zakładu pociąga za sobą inwestycje infrastrukturalne i edukacyjne w gminie. Planowana jest m.in. rozbudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, drogowej, a także budowa węzła przesiadkowego. Ponadto władze gminy, Politechnika Warszawska oraz Ministerstwo Cyfryzacji podpisały list intencyjny zakładający prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, opracowanie programu kształcenia uczniów w zakresie nauk ścisłych i nowych technologii oraz realizację wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych.

Autor: Intel
Tagi: Intel, news