LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Automatyzacja zakładów staje się kluczowym nurtem w rozwoju przedsiębiorstw

Tak twierdzi Roman Szulik, dyrektor Działu Robotów Mobilnych w AIUT. Według niego automatyzacja operacji dostaw wewnętrznych to obecnie – obok robotyzacji głównych procesów produkcyjnych – kluczowy nurt w rozwoju przedsiębiorstw. Oczekiwania w tym zakresie skupiają się przede wszystkim na optymalizacji i zabezpieczeniu ciągłości procesu produkcyjnego. Stąd ekspansja flot AMR.
AIUT jest polskim integratorem systemów automatyki przemysłowej. Projektuje i buduje zaawansowane rozwiązania dla różnych sektorów już od przeszło 30 lat. Podczas Warsaw Industry Week 2023 firma zaprezentowała transportowe roboty mobilne z serii AMR Formica, które są częścią kompleksowego systemu intralogistycznego AIUT AFORMIC. Można było też obejrzeć wsparte sztuczną inteligencją systemy intralogistyczne i lokalizacji wewnątrzbudynkowej klasy RTLS, które monitorują ruch maszyn i osób na terenie dowolnego zakładu w czasie rzeczywistym.  

— Minął kolejny ważny rok dla światowego przemysłu, w tym technologicznego. Rynek odpowiedział nowymi trendami i rozwiązaniami w zakresie automatyzacji procesów produkcyjnych i logistycznych. Ukształtowały się nowe strategie biznesowe, ale też rozwinął się i wciąż doskonali wachlarz rozwiązań i narzędzi, z których jako integrator systemów automatyki przemysłowej korzystamy i jakich sami jesteśmy producentem. Z pewnością na coraz większą skalę dokonujemy cyfryzacji procesów przemysłowych, co pokazują realizowane przez nasz zespół projekty budowy linii produkcyjnych i magazynów automatycznych — powiedział Sebastian Procek, dyrektor Działu Budowy Maszyn w AIUT.

Wprowadzenie do fabryk i magazynów transportowych robotów mobilnych typu AMR zmieniło reguły zarządzania logistyką i produkcją. Dzięki nim możliwa jest nie tylko automatyzacja transportu towarów w obrębie przedsiębiorstwa, ale również tworzenie elastycznych scenariuszy produkcyjnych. Nasze rozwiązanie to umożliwia. AIUT jest producentem kompleksowej platformy intralogistycznej AFORMIC. Mówimy tu o zaawansowanym, autonomicznym systemie zarządzania intralogistyką, gdzie nasz fleet manager AIUT Qursor pozwala na kompleksowe zarządzanie wszystkimi operacjami logistycznymi (również niezrobotyzowanymi) oraz flotą robotów mobilnych AMR/AGV w oparciu o analizę rzeczywistych procesów fabryki – bez stałego nadzoru człowieka. Jako producent i dostawca odpowiadamy zarówno za warstwę software, jak i hardware. To zapewnia nam unikatowe możliwości w zakresie projektowym. Zakładom dostarczamy w pełni dostosowany do ich procesu system wraz z kastomizowaną flotą robotów AMR. To podejście mocno nas wyróżnia i zostało przez rynek docenione, bo właśnie takie jest wymaganie sektora produkcyjnego, co jako integrator dobrze rozumiemy. W zaledwie 5 lat od wprowadzenia AFORMIC na rynek, AIUT stał się największym polskim producentem tego typu rozwiązań intralogistycznych. Dziś z powodzeniem realizujemy wdrożenia na rynkach zagranicznych, dostarczając nasz system i roboty m.in. do fabryk światowego producenta z sektora automotive — dodał Roman Szulik, Dyrektor Działu Robotów Mobilnych w AIUT.
Podczas tegorocznego WIW 2023 swoją premierę miał autonomiczny robot mobilny AMR AIUT Formica 23. To dotychczas największy wyprodukowany przez AIUT robot transportowy. Ma ponad 4 metry długości i może przewozić ładunki o masie aż 2 ton. 

Zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy robota, który będzie automatyzował proces transportu elementów wielkogabarytowych. Na targach platforma AMR posłużyła nam do prezentacji, jak nasze pojazdy autonomiczne mogą być integrowane z kobotami, co daje nowe możliwości w zakresie wykorzystania rozwiązań w ramach automatyzacji różnych procesów w obrębie produkcji i w magazynie – zapewnił Sebastian Procek. 

Firma zaprezentowała unikatowo niski pojazd AMR AIUT Formica 12 do przewozu towarów na wózkach logistycznych lub bezpośrednio na pokładzie, doceniony przez branżę automotive. Można było też zobaczyć najmniejszy z serii, AMR Formica 3 do szybkiego transportu niedużych ładunków, który sprawdza się również jako mobilna platforma zintegrowana z kobotem. Dzięki takiej integracji roboty AMR zdolne są do odbierania detali bezpośrednio z linii produkcyjnej i dalszego transportu produktu do wskazanego celu. Jednostka może również realizować podobne zadania w magazynie – pobierając i odkładając elementy bezpośrednio z lub na regały. Druga możliwość odnosi się do stworzenia mobilnego stanowiska produkcyjnego, gdzie kobot wykonuje określone zadania produkcyjne na pokładzie pojazdu AMR. Trzecia opcja pozwala na tworzenie robotów wspierających prace serwisowe – w takim wypadku samojezdna platforma zintegrowana z kobotem staje się mobilnym asystentem technicznym, który realizuje określone operacje serwisowe lub może wspierać w tych czynnościach pracę człowieka, np. podając mu narzędzia i transportując osprzęt.

Inwestycje branży produkcyjnej w automatyczne magazyny buforowe, to obok robotyzacji intralogistyki i wzmożonej analityki danych, jeden z głównych trendów w rozwoju rynku logistyki, ale też rynku produkcji. Decyzje zakładów w tym zakresie wynikają z potrzeby utrzymania stabilnego łańcucha dostaw. W automatyzację systemów magazynowych i budowę nowych, całkowicie zautomatyzowanych obiektów inwestują przede wszystkim branże motoryzacyjna, farmaceutyczna, sektor FMCG oraz e-commerce, operatorzy logistyczni i firmy kurierskie – wskazał Sebastian Procek.
AIUT
jest dostawcą zintegrowanych rozwiązań z zakresu automatyki i robotyki na globalne rynki przemysłowe i użyteczności publicznej. Kompleksowo wyposaża fabryki i magazyny w inteligentne rozwiązania i technologie Przemysłu 4.0. Projektuje i wdraża pod klucz zrobotyzowane linie i stanowiska produkcyjne, magazyny automatyczne, systemy intralogistyczne (AMR), IT, IIoT, MES i CMMS/EAM. Zapewnia serwis i globalne wsparcie. Posiada łącznie 17 oddziałów na świecie: w Polsce, USA, Kanadzie, Chinach, Indiach, Niemczech i Rumunii. Zatrudnia ponad 1000 pracowników, w tym blisko 700 inżynierów. Współpracuje też z wiodącymi ośrodkami akademickimi oraz angażuje się w przedsięwzięcia i projekty edukacyjne.

Źródło: AIUT

 

Redaktor naczelna portalu Mikrokontroler.pl