LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

KP Labs wystrzeli już w listopadzie br. swojego satelitę Intuition-1 wraz z komputerem pokładowym Antelope

Kosmiczna firma KP Labs z Gliwic planuje wysłać na orbitę swoje dwie zaawansowane technologie: satelitę Intuition-1 oraz komputer Antelope. Wyprowadzenie nastąpi w listopadzie 2023 roku, na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX podczas misji „Transporter-9” i będzie transmitowane na żywo.

Intuition-1, czyli kompaktowy nanosatelita klasy 6U, został wyposażony w specjalistyczny, hiperspektralny instrument optyczny oraz jednostkę przetwarzania danych Leopard DPU, potrafiącą przetwarzać do 3 bilionów operacji na sekundę. Dzięki współpracy tych dwóch komponentów, Intuition-1 będzie analizował zebrane dane już na orbicie, co przyczyni się do zredukowania przesyłu danych z satelity na Ziemię i przełoży się na znaczącą redukcję kosztów operacyjnych. Satelita wesprze rozwój w wielu dziedzinach – od rolnictwa, poprzez badania środowiska, po analizę deforestacji.

Antelope, który został zintegrowany na orbitalnym pojedzie transferowym firmy D-Orbit, ION Satellite Carrier, to zaawansowany komputer pokładowy stworzony do pracy w warunkach kosmicznych. Jego głównym zadaniem będzie użycie sztucznej inteligencji do monitorowania danych telemetrycznych pozyskiwanych z podzespołów satelity. Dzięki możliwości wcześniejszego wykrywania błędów, funkcjonalność ta przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przyszłych misji satelitarnych. Antelope jest dedykowanym rozwiązaniem dla misji skupionych na obserwacji Ziemi oraz komunikacji satelitarnej.

Inwestując w rozwój technologii kosmicznych, KP Labs, ze wsparciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, stawia na innowacyjność i długoterminowy wpływ na różne sektory gospodarki. Jak podkreśla Michał Zachara, COO KP Labs: — To nie tylko krok w przyszłość dla eksploracji kosmicznej, ale także inwestycja w technologie, które w najbliższych latach mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin naszego życia, przynosząc korzyści dla globalnej społeczności.

KP Labs zaprasza wszystkich na transmisję na żywo prowadzoną przez Kubę Hajkusia (twórcę kanału To jakiś Kosmos!) i Radka Grabarka (z kanału We Need More Space!) na kanale YouTube „To Jakiś Kosmos” – https://www.youtube.com/@ToJakisKosmos. Podczas wydarzenia będzie można obserwować start Intiution-1 i Antelope oraz dowiedzieć się więcej o tych technologiach. 

Dokładna data i link do wydarzenia zostaną ogłoszone niebawem na kanałach społecznościowych:

·       LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/kp-labs-sp-z-o-o/

·       Facebook: https://www.facebook.com/kplabs.space/

·       X: https://twitter.com/labs_kp

KP Labs to firma z sektora New Space, której misją jest przyspieszenie eksploracji kosmosu przez rozwój autonomicznych statków kosmicznych i technologii robotycznych. Doświadczenie obejmuje m.in. tworzenie oprogramowania pokładowego, urządzeń do obrazowania hiperspektralnego, algorytmów sztucznej inteligencji oraz wysokowydajnych jednostek przetwarzania danych. Obecnie firma realizuje 17 projektów dla ESA, NASA i podmiotów prywatnych, angażując się przy tym w realizację misji kosmicznych w ramach międzynarodowych konsorcjów.

Źródło: materiały prasowe

Redaktor naczelna portalu Mikrokontroler.pl