Mikrokontrolery Microchip PIC18-Q24 z poszerzoną ochroną kodu

Microchip wprowadził do oferty nową serię 8-bitowych mikrokontrolerów PIC18-Q24. Układy są zaprojektowane do aplikacji łączących się z siecią i zapewnia duże bezpieczeństwo przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni.

Aby przeciwdziałać nieuprawnionemu przeprogramowaniu układu, mikrokontrolery oferują funkcję Programming and Debugging Interface Disable (PDID). Funkcja działa w banalnie prosty sposób – po prostu blokuje port debugowania, co uniemożliwia odczyt i modyfikację firmware.

Kolejną interesującą funkcją jest Multi-Voltage I/O (MVIO). Pozwala to bezproblemowo komunikować się z czujnikami, pamięciami i innymi procesorami bez konieczności stosowania zewnętrznych translatorów napięć logicznych. Układy zawierają także opcję stałego bootloadera, który sprawdzi się w aplikacjach wymagających bezpieczeństwa przy aktualizacji oprogramowania.

Nowe mikrokontrolery szczególnie dobrze sprawdzają się w aplikacjach monitoringu i telemetrii dla większych procesorów-hostów. Badania pokazały, że to właśnie ten punkt systemu jest najbardziej wrażliwy na ewentualne ataki.

O autorze