LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Renesas zaprojektował własny rdzeń oparty o zestaw instrukcji RISC-V

Renesas ogłosił, że zaprojektował i przetestował swój pierwszy 32-bitowy układ oparty o rdzeń z zestawem instrukcji RISC-V. Jest to jeden z pierwszych producentów, który zaprojektował własny rdzeń CPU RISC-V ogólnego przeznaczenia. Układy sprawdzą się w aplikacjach IoT, w elektronice konsumenckiej, przemysłowej oraz medycznej.

Mikrokontrolery z rdzeniem RISC-V mają być uzupełnieniem oferty firmy, w której już znajdują się już układy z rdzeniami ARM Cortex-M oraz zaprojektowanymi przez firmę rdzeniami RX.

RISC-V to otwarty zestaw instrukcji, który bardzo szybko zdobywa popularność dzięki swojej elastyczności oraz energooszczędności. Zazwyczaj producenci układów nawiązują współpracę z firmami projektującymi rdzenie, ale Renesas samodzielnie zaprojektował własny rdzeń. To rozwiązanie będzie w stanie służyć jako główny kontroler aplikacji, ale także jako drugi rdzeń w układach SoC czy innych zaawansowanych układach. Dotychczas Renesas wprowadził do oferty układy ASSP oraz mikroprocesory RZ/Five, które były oparte o rdzenie RISC-V firmy Andes Technology.