LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
SoM / SBC

Komputery Axiomtek CEM561 i CEM130 dostępne w ofercie JM elektronik

Komputery jednopłytkowe stanowią fundament nowoczesnych aplikacji industrialnych, od automatyzacji linii produkcyjnych po zaawansowane systemy sterowania i akwizycji danych. Ich zdolność do wykonywania wielu funkcji przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych wymiarów i energooszczędności sprawia, że są one niezastąpione w środowiskach przemysłowych.

Warto zwrócić szczególną uwagę na wzrost popularności standardu singleboards COM Express Type 6. Właśnie ten standard znajduje powszechne zastosowanie w aplikacjach nie tylko automatyki przemysłowej, ale i aplikacjach militarnych ze względu na kompaktowe rozmiary (95×95 mm) przy pełnowartościowej specyfikacji.

Godnymi uwagi komputerami jednopłytkowymi są modele CEM561 i CEM130 produkcji Axiomtek. Ta firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży, wykorzystuje swoją wiedzę aby tworzyć SBC, które nie tylko spełniają aktualne wymogi rynkowe, ale także wyznaczają nowe kierunki rozwoju technologicznego.

CEM561 – ekonomia lub wydajność, zależnie od wybranego procesora Intel najnowszej 12. i 13. generacji

Komputer przemysłowy wyposażono w procesory serii Intel Core z 13-tej i 12-tej generacji. CEM561 wykorzystuje zintegrowane podejście SoC, co oznacza że kluczowe komponenty współpracują ze sobą efektywniej, uzyskując wyższą wydajność systemu przy niższym zapotrzebowaniu na energię, przy jednoczesnych mniejszych potrzebach dla zajmowanej przestrzeni.

Pamięć RAM komputera CEM561 można rozbudować do imponujących 64 GB za pomocą dwóch slotów SO-DIMM DDR4-3200. CEM561 pozwala na bezproblemową pracę z aplikacjami o dużych wymaganiach pamięciowych, zapewniając płynność działania nawet w najbardziej wymagających zastosowaniach przemysłowych czy militarnych, jak aplikacje wspierające zarządzanie polem walki, systemy obrony przeciwlotniczej czy systemy celownicze.

Komputer CEM561 wyposażono także w szereg interfejsów komunikacyjnych, co pozwala na łatwą integrację z różnymi urządzeniami i systemami. Co więcej, obsługiwane przez ten model porty 4x USB 3.0 oraz 8x USB 2.0 umożliwiają nie tylko podłączenie standardowych urządzeń peryferyjnych, ale również mogą służyć do szybkiego przesyłania danych czy aktualizacji oprogramowania systemowego. Na płytce umieszczono także port Ethernet obsługujący prędkości aż do 2,5GbE.

CEM561 posiada wsparcie dla wielu standardów sygnałów video (LVDS, VGA oraz DisplayPort), co pozwala na obsługę wyświetlaczy o wysokich rozdzielczościach, nawet do 8K. Urządzenie wyposażono również w porty SATA Gen3 oraz opcjonalne wsparcie dla pamięci NVMe, co zapewnia nie tylko dużą przestrzeń do przechowywania danych, ale również ich szybki odczyt i zapis.

Warto również wspomnieć o opcjach rozbudowy za pomocą slotów PCIe, które pozwalają na dodawanie dodatkowych kart rozszerzeń, zwiększających funkcjonalność urządzenia.

CEM561 może pracować w zakresie temperaturowym od -40°C do +85°C. 

CEM130 – wspierany procesorem AMD Ryzen

Model CEM130 różni się od poprzednika głównie procesorem. W miejsce procesorów Intel, Axiomtek dla tej serii zaproponował procesory AMD Ryzen Embedded V1000 series. Ta seria jest znana ze swojej efektywności i zdolności do obsługi zadań wymagających wysokiej przepustowości graficznej, co czyni CEM130 szczególnie atrakcyjnym w aplikacjach, gdzie grafika i wydajność wideo są priorytetem.

W porównaniu do swojego poprzednika, CEM130 wyróżnia się wsparciem dla pamięci DDR4 z możliwością wykorzystania modułów ECC, co jest kluczowe w zastosowaniach przemysłowych wymagających maksymalnej niezawodności pracy. Dzięki korekcji błędów pamięci w czasie rzeczywistym, systemy bazujące na CEM130 są bardziej odporne na przypadkowe błędy, co zwiększa bezpieczeństwo przetwarzanych danych.

Pod względem interfejsów wideo, CEM130 zapewnia wsparcie dla VGA, LVDS/eDP oraz dwóch DDI, które mogą obsługiwać HDMI, DVI oraz DisplayPort. Model CEM130 posiada podobnie jak CEM561 dużą liczbę portów USB: 3x USB 3.0 oraz aż 8x USB 2.0.

CEM130 ma nieco mniejszą rozpiętość zakresu temperaturowego pracy, wynoszący od -20°C do +60°C, co jednak i tak stanowi pokrycie większości wymagań dla profesjonalnych aplikacji.

Więcej informacji na stronie JM elektronik, dystrybutora komputerów Axiomtek w Polsce

Autor: JM elektronik