PCO dostarczyła urządzenia optoelektroniczne dla Straży Granicznej RP za niemal 14 mln PLN

Funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali łącznie 266 kompletów nowych urządzeń optoelektronicznych, dostarczonych przez PCO S.A., spółkę należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zakupione monokulary termowizyjne MT1 (190 szt.), monokulary noktowizyjne MU-3AM Koliber (41 szt.) oraz kamery termowizyjne NPL-1T Agat (35 szt.), uzupełnią sprzęt, który już od kilku lat dostarcza jednostkom przygranicznym warszawska spółka. Urządzenia ważą niewiele i przystosowane są do pracy w terenie zarówno podczas rutynowych czynności obserwacyjnych, jak i w czasie działań specjalnych w warunkach nocnych.

Lornetka termowizyjna NPL-1T Agat ma możliwość zapisu zdjęć oraz krótkich filmów w wewnętrznej pamięci i współpracuje z innymi urządzeniami. Obraz prezentowany jest na dwóch wyświetlaczach OLED i może być wysyłany przez cyfrowe wyjście video do zewnętrznego wyświetlacza lub monitora. Funkcja nagrywania pozwala na skuteczniejsze dokumentowanie zdarzeń. Podstawowym źródłem zasilania są cztery baterie typu AA. Współpraca z wojskowym odbiornikiem GPS umożliwia pokazywanie na ekranie współrzędnych geograficznych.

Noktowizor MU-3AM Koliber jest jednym z najlżejszych urządzeń tego typu na świecie. Bez baterii waży zaledwie 265 gramów, a jego długość wynosi niecałe 10 cm. Może pracować w zestawie z nasadką termowizyjną ClipIR, która umożliwia obserwację w trybie fuzji obrazów: noktowizyjnego i termalnego. Dwa takie urządzenia zamontowane na mostku wozu bojowego pozwalają na wykorzystanie ich jako gogli noktowizyjnych dla kierowcy. Może być przymocowany do każdego typu hełmu i współpracować z umocowanym na broni celownikiem kolimatorowym tworząc system celowniczy do nocnych ostrzałów.

Monokular termowizyjny MT-1 to nowość w ofercie PCO. Może być używany ze wszystkimi akcesoriami monokulara MU-3M. Pomimo niewielkich rozmiarów zapewnia dobre parametry obrazu. Matryca bolometryczna 12 mikrometrów, o rozdzielczości 640×480 pixeli, współpracuje z podzespołami elektronicznymi odpowiedzialnymi za obróbkę obrazu i pokazywanie go na wyświetlaczu OLED. To nowatorskie rozwiązanie pozwala na używanie urządzenia jako ręcznego przyrządu obserwacyjnego lub jako modułu dołączanego do gogli MZN-1.  

Źródło: materiały prasowe

O autorze