Polska firma Talkin’ Things produkuje papierowe etykiety RFID

Polska firma Talkin’ Things produkuje innowacyjne tagi RFID, zwane White Ram™. Są to etykiety z papieru, z wbudowaną anteną oraz chipem przechowującym dane. Rozwiązanie cechuje się bardzo dobrymi parametrami, wygodą użytkowania, a także niskim śladem węglowym.

Firma podaje, że tagi White Ram (TT-4216) zawierają nowatorską, wycinaną laserowo antenę o wymiarach 42 x 16 mm, powszechnie używanych w branży odzieżowej. Zawierają także chipy RFID kompatybilne z uniwersalnymi układami Impinj M700 & M800. Dzięki temu, że są wykonane z papieru, są bardzo proste w recyklingu. Ponadto cała produkcja odbywa się w Polsce, w zakładach w Warszawie oraz Głogowie Małopolskim.

Etykiety mają także bardzo dobre parametry użytkowe. Przykładowo, zasięg w wolnej przestrzeni wynosi 7,8 m (ETSI). Po umieszczeniu na materiale ta wartość jeszcze wzrasta – przykładowo tag umieszczony na ubraniu dżinsowym może osiągnąć zasięg nawet 12,8 m (ETSI). Ponadto etykiety są bardzo wytrzymałe, co potwierdza szereg testów, m.in. próby mechaniczne czy przyspieszonego starzenia się w warunkach 85°C/85%RH. Nie znamy jednak dokładnych wyników testów.

Talkin’ Things, poza produkowaniem papierowych tagów, ma także duże możliwości w projektowaniu rozwiązań identyfikacyjnych dostosowanych do potrzeb klientów. Ze względu na to, że inżynierowie firmy mają duże doświadczenie w projektowaniu anten i rozwiązań RFID, są w stanie dostosować parametry tagów do potrzeb konkretnego rozwiązania. Co więcej, firma ma na koncie projekty, w których integrowała w etykietach czujniki temperatury czy wilgotności. Możliwości tej technologii są zatem olbrzymie.

Firma sprzedaje swoje produkty na cały świat, m.in. dla japońskiego producenta zabawek TakaraTomy. Jest członkiem RAIN Sustainability Working Group – organizacji standaryzującej RAIN RFID. Wraz z początkiem nowego roku Talkin’ Things zatrudnił też nowego CEO – Pawła Tomczaka, który zastąpił na tym stanowisku założyciela, Marcina Pilarza.

Siłą spółki jest doskonały zespół specjalistów RFID w rzeszowskim oddziale, blisko współpracujących z Politechniką Rzeszowską oraz ultra-nowoczesny zakład produkcyjny w Warszawie. Firma stawia na ekologiczne rozwiązania, w tym m.in unikalną technologię produkcji przyjaznych dla środowiska anten RFID.

O autorze