LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

BASF i Stena Recycling współpracują w zakresie recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Europie

BASF, globalny producent materiałów do akumulatorów oraz Stena Recycling, firma zajmująca się ich przetwarzaniem, zawarły umowę kupna-sprzedaży czarnej masy. Stanowi ona część szerszego współdziałania obu firm w celu utworzenia łańcucha wartości recyklingu akumulatorów. Współpraca będzie się koncentrować na opracowywaniu ulepszonych procesów produkcji czarnej masy w celu osiągnięcia wysokich współczynników odzysku metali, takich jak lit, nikiel i kobalt. Pozwoli to na rozwój rozwiązań o obiegu zamkniętym dla europejskiego rynku akumulatorów z pojazdów elektrycznych.

Od lewej: Mats Berneblad, Sales Manager Electronics and Battery materials w Stena Recycling Group, Marcus Martinsson, Product Area Manager Batteries w Stena Recycling Group, Dr. Birgit Gerke, Procurement Manager Battery Recycling w BASF, Dr. Daniel Schönfelder, prezes Działu Katalizatorów BASF, który jest również odpowiedzialny za działalność firmy w zakresie materiałów akumulatorowych i recyklingu akumulatorów. Zdjęcie: BASF SE

BASF będzie przetwarzać i rafinować czarną masę w centrum wytwarzania materiałów akumulatorowych i recyklingu akumulatorów w Schwarzheide w Niemczech. Stena Recycling będzie odbierać, poddawać ocenie i wstępnej obróbce zużyte akumulatory litowo-jonowe oraz odpady bateryjne, w celu wytworzenia czarnej masy w swoim zakładzie recyklingu baterii w Halmstad w Szwecji. Firmy dążą do przeniesienia takiego modelu działania do planowanej przez BASF komercyjnej hydrometalurgicznej rafinerii przetwarzającej materiał ze zużytych akumulatorów w Europie.

— Elektryfikacja dopiero się rozpoczęła i chcemy wesprzeć zrównoważone podejście do produkcji akumulatorów. Współpraca między podmiotami z branży będzie kluczowa dla skutecznej zielonej transformacji. Dzięki tej umowie Stena Recycling wzmacnia swoją pozycję jednego z wiodących partnerów w zakresie recyklingu w Europie, zarówno dla producentów akumulatorów, jak i dla przemysłu motoryzacyjnego — mówi Marcus Martinsson, Product Area Manager Batteries w Stena Recycling Group.

Zastosowanie metali z recyklingu w produkcji nowych akumulatorów znacznie zmniejsza ich ślad węglowy. Europejscy producenci baterii litowo-jonowych i pojazdów elektrycznych mogą wybierać spośród szeregu usług. Stena Recycling będzie odpowiedzialna za zbiórkę wycofanych z eksploatacji akumulatorów litowo-jonowych i odpadów bateryjnych, ich demontaż i rozładowanie, a także produkcję czarnej masy. BASF zajmie się odzyskiem cennych metali z czarnej masy oraz będzie mógł produkować aktywne materiały katodowe do nowych akumulatorów litowo-jonowych.

— Współpracując ze Stena Recycling, wzmacniamy możliwości BASF do zaoferowania rozszerzonej sieci gromadzenia i zbiórki baterii z silnym partnerem w krajach skandynawskich, tak abyśmy mogli rozszerzyć naszą ofertę rozwiązań indywidualnych i cyrkularnych dla producentów akumulatorów i pojazdów elektrycznych w Europie — powiedział dr Daniel Schönfelder, prezes Działu Katalizatorów BASF, który jest również odpowiedzialny za działalność firmy w zakresie materiałów akumulatorowych i recyklingu akumulatorów.

Stena Recycling odgrywa ważną rolę w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym, oferując usługi i kompleksowe rozwiązania w zakresie recyklingu i efektywnego zarządzania zasobami. Zatrudnia prawie 3000 pracowników i posiada 166 zakładów na ośmiu rynkach. Rocznie poddaje recyklingowi prawie sześć milionów ton odpadów i produktów wycofanych z eksploatacji od ponad 100 000 klientów z różnych branż. Surowce z recyklingu, w tym metale żelazne i nieżelazne, tworzywa sztuczne i papier, są odsprzedawane jako surowiec do produkcji nowych produktów. Stena Recycling jest częścią Stena Metall Group i działa w Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii, Polsce, Włoszech oraz Niemczech i USA.
Grupa Stena Metall prowadzi działalność w ośmiu obszarach biznesowych, w ponad 220 lokalizacjach w dziewięciu krajach i zatrudnia 4,4 tysiące osób. Łączna sprzedaż netto Grupy w ostatnim roku podatkowym wyniosła 44 334 mln SEK. Każdego roku sześć milionów ton odpadów i produktów wycofanych z eksploatacji jest poddawanych recyklingowi i procesom przetwarzania, co umożliwia odzyskanie wielu niezbędnych surowców, produktów stalowych i paliw żeglugowych.

BASF jest czołowym globalnym dostawcą zaawansowanych aktywnych materiałów katodowych (CAM) do akumulatorów litowo-jonowych. Zatrudnia ponad 111 tysięcy pracowników i zaopatruje w wysokowydajne CAM największych na świecie producentów ogniw montowanych później na platformach największych producentów z branży motoryzacyjnej. Dział Materiałów Akumulatorowych i Recyklingu Akumulatorów BASF jest częścią Działu Katalizatorów BASF. Jego portfolio obejmuje także katalizatory środowiskowe, rozwiązania dla przemysłu metalurgicznego i katalizatory procesowe. Firma prowadzi działalność w sześciu segmentach: chemikalia, materiały, rozwiązania dla przemysłu, technologie powierzchniowe, żywienie i pielęgnacja oraz rozwiązania dla rolnictwa. W 2022 r. przychody firmy BASF ze sprzedaży wyniosły 87,3 mld EUR. Akcje BASF są notowane na giełdzie we Frankfurcie (symbol: BAS), zaś w USA emitowane są amerykańskie kwity depozytowe spółki (symbol: BASFY).

Źródło: materiały prasowe

Redaktor naczelna portalu Mikrokontroler.pl