LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

DGTronik angażuje się w projekt tworzenia zobrazowań Ziemi z kosmosu

W ostatnim czasie firma DGTronik miała okazję współpracować z firmą Scanway S.A w zakresie montażu lotnej elektroniki teleskopu EagleEye. Zmontowane przez EMS ze Straszyna płytki jeszcze w tym roku znajdą się na orbicie i pomogą w tworzeniu zobrazowań Ziemi z kosmosu.

EagleEye jest największym teleskopem opracowanym z powodzeniem w Polsce. Może obserwować powierzchnię Ziemi w czterech spektrach światła. Pierwsze z nich to RGB – standardowa przestrzeń kolorów: czerwony, zielony i niebieski, czyli de facto światło widzialne. Czwarte widmo to NIR – bliska podczerwień. Światło zaliczane do tego widma jest odbijane lub pochłaniane przez obiekty na Ziemi, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie zdjęć o wysokim kontraście. Jest to niezbędne do skutecznego obrazowania w wysokiej rozdzielczości.

EagleEye jest przeznaczony do pracy na niskiej orbicie okołoziemskiej (tzw. LEO) na wysokości 500 km. Optyka teleskopu pozwoli na wsparcie rolnictwa (np. ocena stanu upraw i plonów), obserwację zabudowy miejskiej czy klasyfikację obiektów. Klasyfikacja obiektów może np. wspomóc bezpieczeństwo narodowe, zwłaszcza w rejonach przygranicznych. Teleskop jest tak zaprojektowany, że sensory mogą być wymieniane, co pozwoli mu pracować w innych pasmach spektralnych – np. SWIR.

Rozdzielczość teleskopu wynosi 1,75 m (czyli piksel ma rzeczywiste wymiary 1,75 m x 1,75 m), a pole widzenia (FOV) to 7,2×5,2 km – obie wartości są obliczone dla orbity 350 km. Bardzo wysoka rozdzielczość i stosunkowo małe pole widzenia oznacza, że EagleEye może sfotografować obszar około 2500 boisk piłkarskich Wembley z bardzo wysoką rozdzielczością. Wobec tego, teleskop umożliwia bardzo dokładne i szczegółowe zbieranie danych.

Apertura wynosi 198 mm (apertura to średnica koła, przez które światło wchodzi do teleskopu), a ogniskowa 1585 mm. Współczynnik ogniskowej (stosunek ogniskowej do jej apertury) wynosi 8 – im wyższa wartość, tym krótsze otwarcia migawki są możliwe.

Wymiary i waga to bardzo ważne czynniki w przestrzeni. EagleEye mieści się w prostopadłościanie o wymiarach 430x346x295 mm i waży ok. 8 kg. Niska waga dla tak potężnego i uniwersalnego teleskopu to duża zaleta, ponieważ koszt transportu na orbitę rośnie wraz z masą ładunku.

Źródło: materiały prasowe

Redaktor naczelna portalu Mikrokontroler.pl