LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Scanway zbuduje satelitę z koreańską firmą Nara Space Technology

Wrocławski producent instrumentów optycznych zawarł 30 stycznia porozumienie o współpracy z koreańską firmą specjalizującą się w wytwarzaniu zaawansowanych systemów satelitarnych związanych z eksploracją kosmosu. Celem współpracy jest rozwój systemu mikrosatelitów do obserwacji Ziemi oraz opracowanie ładunków dla projektu NarSha – konstelacji mikrosatelitów do monitorowania metanu.

Firma Scanway została wybrana do realizacji projektu NarSha po pozytywnej weryfikacji ze strony całego konsorcjum: Nara Space Technology (lider), Climate Technology Center of Seoul National University oraz Korea Astronomy and Space Science Institute.

Pierwszy satelita demonstracyjny poleci w kosmos w pierwszym kwartale 2026 roku. Po udanej misji firmy planują wystrzelić co najmniej 6-12 mikrosatelitów. Projekt NarSha będzie finansowany przez Korea Development Bank.

— Wspólnie z konsorcjum pod przewodnictwem koreańskiego Nara Space Technology, zamierzamy opracować demonstracyjnego mikrosatelitę o nazwie K3M (Korea Methane Monitoring Microsatelite) w ramach projektu NarSha. Jest to pierwszy koreański projekt do monitorowania metanu za pomocą satelity wyposażonego w zaawansowane instrumenty optyczne o wysokiej rozdzielczości przestrzennej i czasowej. Przyczyni się do poprawy obecnych możliwości obserwacyjnych emitentów gazów cieplarnianych z kosmosu w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego i ograniczenia emisji metanu — skomentował Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A.

Mikrosatelita K3M będzie wyposażony w instrument optyczny do wykrywania smug metanu w paśmie widzialnym (VIS), bliskiej podczerwieni (NIR) oraz krótkofalowej podczerwieni (SWIR). Rozdzielczość spektralna instrumentu obrazującego ma wynieść nawet poniżej 1 nanometra, a minimalna rozdzielczość przestrzenna na wysokości 500 km to 30 metrów. Masa satelity wyniesie minimum 32 kg, a rozmiar to 16U, czyli składać będzie się z 16 kostek o wymiarach 10 cm x 10 cm x 11,35 cm.

Nara Space Technology specjalizuje się w rozwoju i produkcji zaawansowanych systemów satelitarnych oraz technologii związanych z eksploracją kosmosu. Kluczowe obszary działalności firmy obejmują projektowanie i budowę małych satelitów, rozwój systemów komunikacyjnych dla potrzeb misji kosmicznych oraz tworzenie rozwiązań w dziedzinie teledetekcji i obserwacji Ziemi.

Scanway rozwija i komercjalizuje dwie linie biznesowe: produkty dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz dla przemysłu (systemy wizyjne). Dzięki misji STAR VIBE i wystrzeleniu na początku 2023 roku satelity wyposażonego w system wizyjny oraz teleskop optyczny opracowany i wyprodukowany w laboratoriach firmy, Scanway uzyskał tzw. flight heritage, czyli potwierdził niezawodność oraz funkcjonalność swoich rozwiązań w warunkach kosmicznych.

Źródło: Scanway S.A.

Redaktor naczelna portalu Mikrokontroler.pl