Intel rozpocznie współpracę z Politechniką Wrocławską

Za trzy lata uruchomiony zostanie Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini pod Wrocławiem, a już teraz firma Intel stara się o nowych, wykwalifikowanych pracowników. Amerykański koncern rozpoczął pod koniec stycznia współpracę z Politechniką Wrocławską i w planach ma prowadzenie projektów badawczych, mentoring prac dyplomowych oraz opracowanie nowego programu nauczania.

Od lewej: prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej oraz Gregory Anderson, dyrektor generalny zakładu Intel

Intel zainwestuje do 4,6 mld USD. Nowy zakład zwiększy moce produkcyjne firmy i pomoże zaspokoić rosnący popyt na zaawansowane półprzewodniki. Budowa ruszy po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską, a zakończenie pierwszego etapu planowane jest na 2027 rok.

List intencyjny o wzajemnej współpracy podpisali 31 stycznia br. dyrektor generalny zakładu Intel Gregory Anderson oraz prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. Umowa zakłada m.in. wspólne prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych oraz opracowanie i adaptację programu kształcenia w celu przybliżenia go do realnych potrzeb przemysłu. Dużą korzyścią dla studentów będzie prowadzenie wykładów przez specjalistów z firmy Intel. Przyszli inżynierowie zyskają też możliwość odbycia staży w ramach regularnego programu praktyk w firmie Intel, udziału w specjalistycznych warsztatach i hackatonach.

W planach mamy m.in. budowę dużego, interdyscyplinarnego ośrodka badawczego specjalizującego się w mikro i nanosystemach. Będzie on wyposażony w unikalną aparaturę, co pozwoli na prowadzenie użytecznych badań w tym zakresie i na przygotowanie naszej kadry do współpracy z firmą Intel — powiedział prof. Arkadiusz Wójs.

Firma Intel przedstawi problemy, z których część studentów będzie mogła wybrać tematy swoich prac magisterskich. Ich przygotowanie będzie się odbywało pod opieką specjalistów z firmy i naukowców z naszego wydziału – wyjaśnił prof. Rafał Walczak, dziekan Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

W Zakładzie Integracji i Testowania Półprzewodników pracę znajdzie ponad 2 tys. osób. Około 30% kadry stanowić mają inżynierowie, a 70% technicy. Przedstawiciele Intela liczą na to, że będą to w większości absolwenci polskich uczelni.

To już moja druga wizyta w Polsce i ten tydzień niemal w całości jest poświęcony był spotkaniom na uczelniach. Współpraca z nimi jest jednym z kluczowych warunków, by nasz projekt zakończył się sukcesem. Początkowo wspólne działania z Politechniką Wrocławską będą miały formę konsultacji, w trakcie których przedstawimy nasze potrzeby, ale też pomożemy uczelni dokładnie zrozumieć technologie, którymi się zajmujemy. Wszystko po to, żeby jak najlepiej przygotować przyszłych absolwentów — skomentował Gregory Anderson, dyrektor generalny zakładu Intel.

W trakcie wizyty na Politechnice Wrocławskiej przedstawiciele firmy Intel spotkali się też z naukowcami i studentami. Przedstawili plany budowy zakładu, opowiedzieli o zakresie planowanej tam działalności oraz możliwościach współpracy.

Inwestycja firmy Intel w Polsce, w połączeniu z zakładem produkcji wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.

Źródło: Intel

O autorze