Renesas przejmuje Altium – producenta oprogramowania do projektowania płytek PCB

Renesas właśnie poinformował o rozpoczęciu procesu przejęcia firmy produkującej najpopularniejsze oprogramowanie do projektowania elektroniki i płytek PCB, Altium Limited. Według umowy Renesas ma przejąć wszystkie akcje Altium po cenie 68,50 AUD (44,51 USD), co daje wartość kapitałową 9,1 mld AUD (5,91 mld USD) i wartość przedsiębiorstwa 8,8 mld AUD (5,72 mld USD).

Transakcja została zatwierdzona przez radę nadzorczą, a proces ma się zakończyć w drugiej połowie 2024. Potrzebuje jeszcze zatwierdzenia przez kilka organów, takich jak sąd australijski oraz zgromadzenie akcjonariuszy Altium. Altium ma być kierowany przez dotychczasowego dyrektora generalnego, Arama Mirkazemiego i działać jako spółka w pełni kontrolowana przez Renesas.

Altium to najpopularniejszy i jeden z pierwszych producentów oprogramowania do projektowania płytek drukowanych. Firma pochodzi z Kalifornii, zarejestrowana w Australii i działa już od 1985 roku. W 2023 roku Renesas ogłosił, że dokonał standaryzacji projektowania płytek PCB według oprogramowania chmurowego Altium 365 i już od jakiegoś czasu publikuje pliki projektowe wyłącznie w bibliotece firmy.

Źródło: Materiały prasowe

O autorze