Rozkwit kryptowaluty Helium dzięki technologii LoRaWAN: Jak Gateway’e firmy Kerlink zmieniają grę w ekosystemie IoT

W ciągu ostatnich lat, kryptowaluta Helium (HNT) zyskała na popularności wśród inwestorów i entuzjastów technologii blockchain. Jej unikalny model działania, opierający się na tworzeniu zdecentralizowanej sieci dla Internetu Rzeczy (IoT), przyciągnął uwagę na całym świecie. Warto zauważyć, że podczas pandemii COVID-19, kiedy większość rynków doświadczała niepewności, cena Helium spadła do poziomu 1-2 USD. Jednakże, już w 2023 roku, obserwujemy znaczący wzrost wartości tej kryptowaluty, stabilizując się na poziomie około 7 dolarów przez trzy miesiące.

Rola Gateway’ów LoRaWAN firmy Kerlink

Jednym z kluczowych aspektów ekosystemu Helium jest wykorzystanie gatewayów LoRaWAN, które umożliwiają wydobywanie kryptowaluty poprzez udostępnianie pasma częstotliwości dla sieci IoT. Firma Kerlink, jako jeden z czołowych producentów tego typu urządzeń, odegrała znaczącą rolę w rozwoju sieci. Gateway’e LoRaWAN firmy Kerlink nie tylko umożliwiają użytkownikom uczestnictwo w wydobywaniu Helium, ale także przyczyniają się do zwiększenia zasięgu i stabilności sieci, co z kolei wpływa na wzrost wartości kryptowaluty.

Kerlink w swojej ofercie posiada trzy modele Gateway współpracujące z HNT. Pierwszym z nich jest Wirnet iFemtoCell. Jest to bramka specjalnie zaprojektowana do rozszerzenia wewnątrz budynków lub do zasięgu ad-hoc. Bramka umożliwia komunikacje dwukierunkową w nielicencjonowanym paśmie dalekiego zasięgu LoRa oraz obsługuje pasma 863-873MHz lub 915-928MHz w zależności od wybranej wersji. Dostęp do Internetu realizowany jest za pomocą portu Ethernet lub Wi-Fi 2,4 GHz. Brama ma atrakcyjny design przeznaczony do wnętrz. 

Drugą propozycją od firmy Kerlink jest iFemtoCell Evolution. Bramka zapewnia łączność z siecią 4G z możliwością fallback do 3G/2G. Powstała z myślą o zapewnieniu łączności w aplikacjach Smarty City czy Smart Building. Obsługuje pasmo 868 MHz i posiada zabezpieczone łącze z wykorzystaniem OpenVPN.

Bramka wyposażona jest w slot na kartę mini SIM i port Ethernet, USB typ A, USB typ C. Zasilanie stacji może odbywać się poprzez zasilacz AC/DC (90-264VAC / 12 VDC) lub bezpośrednio przez złącze USB-C (zasilanie 5V DC).

Obie stacje oferują wsparcie dla 8 kanałów RX (125 kHz, multi Spreading Factor) + 1 kanał RX (250 kHz lub 500 kHz, mono Spreading Factor) + 1 kanał RX/TX (FSK). Prezentowane Gateway z linii iFemtoCell posiadają także gniazdo na antenę zewnętrzną, za pomocą której można zwiększyć zasięg także poza budynkiem, umieszczając podłączoną antenę na zewnątrz.

Ostatnim Gateway na liście jest Wirnet iStation. Oferuje pełne wsparcie dla 8 kanałów LoRaWAN (125kHz, multi Spreading Factor) + 1 kanał RX (250/500kHz, mono Spreading Factor) + 1 kanał RX/TX (FSK). Stacja, zgodnie ze standardem, zapewnia możliwość komunikacji dwukierunkowej, której zasięg wynosi ok. 15 kilometrów w terenie niezabudowanym oraz ok. 4 kilometry w terenie zabudowanym. 

Bramka umożliwia uruchomienie bezpiecznego połączenia z serwerem korzystając z mechanizmów OpenVPN/IPsec, Watchdog i Recovery. Wirnet iStation posiada certyfikat wodoszczelności IP68, port Ethernet z funkcją PoE oraz slot na kartę mini SIM. Gateway dedykowany jest do zewnętrznych zastosowań, głównie Smart City oraz Smart Metering. Jej duża popularność wiąże się także ze zwartą i wandaloodporną obudową, pozwalającą na umieszczenie bramki w miejscach powszechnie dostępnych.

Gateway oferuje możliwość pracy w ultra-szerokim zakresie temperaturowym od -40°C do +60°C, a jego wymiary wynoszą 265 x 165 x 100 mm. 

Perspektywy na przyszłość

Stabilność cenowa Helium przez ostatnie trzy miesiące wskazuje na dojrzewanie rynku i wzrost zaufania inwestorów do tej kryptowaluty. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania IoT oraz potencjał technologii blockchain do rewolucjonizowania różnych branż, można przypuszczać, że Helium będzie kontynuować swój rozwój. Kluczowe będzie jednak monitorowanie przyszłych aktualizacji sieci oraz rozwój infrastruktury wspierającej technologię LoRaWAN, co może jeszcze bardziej zwiększyć wartość i użyteczność Helium.

Ofertę Gateway’ów Kerlink znajdziesz u polskiego dystrybutora sprzętu, w firmie JM elektronik. Więcej informacji na stronie: https://jm.pl/pl/rozkwit-kryptowaluty-helium-dzieki-technologii-lorawan_-jak-gateway_e-firmy-kerlink-zmieniaja-gre-w-ekosystemie-iot/808/aktualnosc/

O autorze