ICPT niedługo uruchomi zautomatyzowaną linię do produkcji systemów bateryjnych

Wczoraj teamtechnik dostarczył do Impact Clean Power Technology pierwsze elementy nowoczesnej linii do montażu systemów bateryjnych dla branży Heavy Duty. Po jej zainstalowaniu i uruchomieniu w GigafactoryX w Pruszkowie, produkcja jednej baterii zajmie zaledwie 11 minut. Będzie to najnowocześniejsza tego typu instalacja w Europie.

Pierwsze elementy, które dotarły do nowej fabryki, przyjechały na dwóch 12-metrowych naczepach, kolejne będą dojeżdżały sukcesywnie w ciągu najbliższych tygodni. Po ostatecznym montażu, linia będzie miała 58 m długości i 19 m szerokości. Inwestycja zwiększy moce produkcyjne ICPT do 1,2 GW rocznie, co pozwoli na zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw dla największych światowych marek. Systemy zasilania będą powstawać w oparciu o ogniwa litowo-jonowe w technologiach: LTO, LFP i NMC.

Nowa linia produkcyjna będzie wysoce zautomatyzowana, co wpłynie nie tylko na wydajność produkcji oraz jakość wytwarzanych baterii, ale również na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Procesy będą zasilane z instalacji fotowoltaicznej stabilizowanej magazynem energii zbudowanym z pozyskanych do recyklingu systemów bateryjnych, wykorzystywanych wcześniej w środkach transportu publicznego. Docelowo również połowa surowców wykorzystywanych do produkcji będzie pochodzić z recyklingu.

Produkty ICPT znajdują zastosowanie głównie w transporcie publicznym, a także w sektorze stacjonarnych magazynów energii, aplikacjach marine oraz robotyce przemysłowej. Klientami są polscy i zagraniczni producenci pojazdów opartych o napędy elektryczne, w tym autobusów, tramwajów, trolejbusów czy jachtów, a także spółki z branży przemysłowej, energetycznej (tradycyjnej i OZE), kolejowej i telekomunikacyjnej.

Źródło: ICPT

O autorze