Poznaj karty komputerowe 5G i LTE Telit-Cinterion na złącza mPCIe i M.2

Telit to wiodący dostawca modułów oraz bazujących na nich urządzeń do transmisji danych: kart komputerowych i terminali. W wyniku niedawnego połączenia firm, ofertę Telit wzbogaciły także produkty opracowane przez Thales-Cinterion. Tak oto ofertę poszerzyła szeroki wybór kart komputerowych, niezwykle szybkich, w standardzie transmisji LTE a nawet 5G, dostępnych ze złączami na magistralę mPCIe lub M.2.

Jak pokazał w praktyce konflikt na Ukrainie, gdzie ukradziony sprzęt rolniczy firmy John Deer został zdalnie unieruchomiony z wykorzystaniem ukrytych komend przekazanych przez Internet, warto zastanowić się nad tym, gdzie nabywać rozwiązania techniczne do transmisji danych. Telit-Cinterion świadomie wybrał kraje przyjazne NATO jako źródło know-how i mocy produkcyjnych. Wybór ten co prawda kosztuje więcej, ale daje pewność, że sprzęt nie odmówi posłuszeństwa w rezultacie politycznego konfliktu.

Jeśli komputer, w którym ma działać karta zapewniająca szybką transmisję, ma odpowiadać za bezpieczeństwo, usługi publiczne czy media, to warto rozważyć wybór Telit-Cinterion jako dostawcy z obszaru NATO. Wymaganie dostawy z obszaru NATO pojawia się coraz częściej w zaleceniach do zamówień publicznych.

Moduły LTE/5G w standardzie M.2

Moduły FN990 oraz FN980 obsługujące technologie LTE oraz 5G są projektowane z myślą o globalnym wdrożeniu, wspierając zarówno 5G sub-6 FDD (Frequency Division Duplex), jak i TDD (Time Division Duplex). Ich standardowy format M.2 z wymiarami 30 x 52 x 2,25 mm powoduje łatwą integrację z różnorodnym sprzętem. Interfejs eSIM pozwala na zarządzanie wyborem sieci. Lokalizację urządzenia wspiera wbudowany chip GNSS (Global Navigation Satellite System), obsługujący konstelacje GPS, GLONASS, Beidou i Galileo.

Kolejnym modułem obsługującym siec 5G jest moduł MV32. To najnowsza generacja modemów 5G, która została stworzona jako rozwinięcie poprzednika MV32. Model MV32-W jest zgodny z 3GPP release 16. Wyróżnia się jeszcze lepszą wydajnością termiczną i szybkością przesyłu danych, występując jednocześnie w niezwykle kompaktowej formie karty z zintegrowanym eSIM. 

Modem umożliwia dostęp do całego spektrum 5G, w tym 5G Sub-6 i eMBB. Dodatkowo, MV32-W w przypadku braku dostępu do sieci 5G, posiada możliwość przełączenia na LTE Cat.20.

Moduł MV32-W ma wymiary 30 x 42 x 2,6 mm i waży około 8 gramów, co czyni ją jedną z najbardziej kompaktowych kart modemowych na rynku.

Karty LTE w standardzie M2 i mPCIe

Telit-Cinterion oferuje także moduł LN920, dostępny w formacie M.2 (NGFF). Dostępny w wersjach Category 12 i 6, moduł ten zapewnia szerokie pokrycie na całym świecie, będąc jednocześnie certyfikowanym przez czołowych operatorów Tier 1, co czyni go idealnym wyborem nie tylko dla komputerów, ale także routerów IoT czy Gateway.

LN920 jest wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon X12+ LTE, co pozwala uzyskać wysoką autonomię, niezawodność i wydajność transmisji strumieni danych. Moduł obsługuje pasma LTE w zakresie od 600 MHz do 3,7 GHz, w tym CBRS (Band 48) i FirstNet (Band 14), co zapewnia wszechstronne zastosowanie w różnych regionach i scenariuszach.

Telit-Cinterion posiada także w swojej ofercie moduły LE910 na złącze mPCie. 

W technologii LTE CAT tkwi istotna wysokiej prędkości, ale i jej zróżnicowania, obniżenia, zależnie od potrzeb. Każda kategoria, zdefiniowana przez 3GPP, reprezentuje unikalny poziom przepustowości i szybkości transmisji danych, co jest kluczowe dla różnych zastosowań, od prostych aplikacji monitorujących po zaawansowane systemy przesyłania danych. Przykładowo, LTE Cat 1 oferuje prędkości transmisji danych na poziomie do 10 Mbps w pobieraniu i 5 Mbps w wysyłaniu, podczas gdy LTE Cat 4 podnosi te wartości do 150 Mbps i 50 Mbps odpowiednio. Warto podkreślić, że w ofercie Telit-Cinterion można znaleźć urządzenia w standardzie LTE Cat 18, a nawet LTE Cat 20, co daje prędkość transmisji niewiele ustępująca 5G. Wysoka prędkość to niestety zwiększone zużycie energii. Żonglowanie kategoriami LTE pozwala znaleźć optymalny stosunek prędkości do zużycia energii.

Karty LTE z interfejsem M.2 i mPCIe

Oprócz standardowych funkcji komunikacyjnych, moduły Telit-Cinterion wyróżniają się również zaawansowanymi funkcjami takimi jak wsparcie dla VoLTE (Voice over LTE), co umożliwia prowadzenie rozmów głosowych za pośrednictwem sieci LTE oraz obsługę różnorodnych protokołów internetowych, w tym TCP/IP, UDP/IP, a także stosów IPv4 i IPv6. Te cechy sprawiają, że moduły te są nie tylko przyjazne dla Internetu, ale również zdolne do obsługi złożonych aplikacji wymagających szybkiej i niezawodnej transmisji danych.

LM960A18 oferuje technologię 3G fallback. Modem posiada interfejs podwójnego eSIM (dual-SIM, single standby), co umożliwia elastyczne korzystanie z różnych planów taryfowych lub zmianę operatorów sieciowych, zależnie od potrzeb. LM960 umożliwia także aktualizacje firmware przez sieć (FOTA), co ułatwia zarządzanie i utrzymanie urządzenia.

Odbiornik GNSS, wbudowany w LM960A18 (Global Navigation Satellite System, obsługujący konstelacje GPS, GLONASS, BeiDou i Galileo), czyli cecha sprzyjająca aplikacjom mobilnym w logistyce, to kolejny wyróżnik tego modelu.

LM960A18 ma kompaktowe wymiary 50.95 x 30 x 2.8 mm i działa w szerokim zakresie temperatur, od -40°C do +85°C, co umożliwia jego używanie w różnych warunkach środowiskowych. Modem pracuje przy napięciu od 3.1 V do 3.6 V, z typowym napięciem 3.3 V, co sprawia, że jest on łatwy w integracji z różnymi systemami zasilania.

mPLS83-W to wydajny modem LTE Cat. 4, który ułatwia globalne połączenia IoT o wysokiej przepustowości poprzez zapewnienie natychmiastowego dostępu do sieci LTE Cat. 4 z opcją fallback na 3G, a nawet 2G w razie potrzeby. Na płytce zastosowano gniazdo SIM,  i nie zawiera on technologii eSIM, ani iSIM.

W trybie FDD-LTE LTE Cat. 4, modem osiąga maksymalną prędkość pobierania do 150 Mbps i wysyłania do 50 Mbps. W przypadku HSPA+ Cat. 8, prędkości wynoszą maksymalnie 7.2 Mbps przy pobieraniu i 5.76 Mbps przy wysyłaniu. Modem obsługuje także E/GPRS Class 12 z prędkościami do 237 kbps przy pobieraniu i wysyłaniu. Dodatkowo wspiera SMS w trybie tekstowym, a także usługi połączenia głosowego.

Seria modułów ME910 jest częścią rodziny modułów xE910 mPCIe i została zoptymalizowana do pracy w sieciach LTE-M i NB-IoT zgodnie z Release (Rel) 14 3GPP. Moduły te są dostępne także z opcją fallbacku do 2G, co zwiększa ich uniwersalność i pozwala na używanie w różnych środowiskach sieciowych.

Moduł ten jest łatwy do zintegrowania z peryferiami, wykorzystując interfejsy takie jak USB 2.0 HS, UART oraz definiowalne linie GPIO. 

Seria ME910G1 zapewnia także rozszerzone pokrycie zgodnie z 3GPP Release 13, co zwiększa zasięg i niezawodność połączenia w trudnych warunkach sieciowych. Na płytce modułu znajdziemy dwa złącza antenowe.

Więcej informacji oraz możliwość zamówienia produktów na stronie: https://jm.pl/pl/poznaj-karty-komputerowe-na-zlacze-mpcie-i-m_2-zapewniajace-transmisje-danych-nawet-5g-od-telit/807/aktualnosc/

O autorze