SDS Optic S.A. otrzymała 3 miliony euro od EBI

SDS Optic S.A., firma tworząca rozwiązania na styku biotechnologii i technologii medycznych, ogłosiła otrzymanie 3 milionów euro (ok. 13 mln zł) pierwszej transzy finansowania od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Otrzymanie pierwszej transzy potwierdza spełnienie wszystkich warunków określonych w umowie finansowania, podpisanej w październiku 2023 r.

Należy do tego otrzymanie certyfikatu ISO 13485 nadanego przez jednostkę notyfikującą TÜV NORD GROUP, zakończenie 1 części badań klinicznych dla mikrosondy diagnostycznej w nowotworach piersi HER2 oraz pozyskanie 1 miliona euro z emisji akcji w lutym 2023 r.

Mateusz Sagan, Dyrektor Operacyjny i ds. Rozwoju Biznesu: “Otrzymanie pierwszej transzy finansowania EBI to zwieńczenie długotrwałego i niezwykle skomplikowanego procesu due dilligence, negocjacji warunków umowy, serii spotkań z zespołami prawnymi oraz bardzo złożonym procesem administracyjnym prowadzącym do uruchomienia środków. Cały ten proces okazał się dużo bardziej skomplikowany i czasochłonny niż sobie wszyscy zakładaliśmy a poziom trudności wielu zagadnień okazał się nawet bardziej złożony niż tradycyjne procesy M&A. Tym bardziej się cieszymy z otrzymania pierwszej transzy środków z EBI. Możemy dzięki temu powrócić do projektów i prac, które deklarowaliśmy naszym akcjonariuszom, a które niestety zostały opóźnione w związku z ilością i złożonością prac zmierzających do otrzymania finansowania EBI. Otrzymanie środków z EBI umożliwia nam znaczne skalowanie naszych działań, przyspieszenie prac w wielu obszarach, w tym w kwestiach korporacyjnych oraz badawczo-rozwojowych. Z mocnym naciskiem na skalowanie platformy inPROBE, poszerzanie rynków docelowych i wzmocnienie infrastruktury sprzętowej. Firma jest gotowa do szybkiego wzrostu i innowacji. Pięcioletni projekt rozwoju wspierany przez EBI pozycjonuje SDS Optic w zupełnie innej lidze, otwierając drogę do zwiększonej skalowalności i penetracji rynku. Ma to ogromne znaczenie w procesie komercjalizacji technologii.”

Dostęp do kapitału od Europejskiego Banku Inwestycyjnego pozwala zyskać SDS Optic stabilność finansową, pozwalającą skoncentrować się na swojej podstawowej misji i realizacji projektów. Ta strategiczna decyzja nie tylko minimalizuje koszty finansowe, ale także pozwala skupić się firmie na badaniach i rozwoju.

Duża część finansowania zostanie najprawdopodobniej przeznaczona na rozwój sztandarowego projektu InProbe. Jest to tobiosensor o wysokim poziome czułości i specyficzności, pozwalający na wykonanie pomiaru stężenia konkretnego biomarkera lub dedykowanego związku w ciele pacjenta (badanie in vivo), bez konieczności pobierania tkanki (biopsji). Podstawowym polem aplikacji jest diagnostyka markera HER2 w raku piersi oraz monitorowanie terapii celowanej tego typu nowotworu. Rozwijana przez SDS Optic S.A. technologia jest atrakcyjnym podejściem diagnostycznym w porównaniu z czasochłonną i bardziej inwazyjną metodą opierającą się na tradycyjnej biopsji.

Źródło: Materiały prasowe

O autorze