Rosnąca rola rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej w automatyce przemysłowej

W ciągu ostatnich kilku dekad byliśmy świadkami gwałtownego postępu technologicznego w automatyce przemysłowej. Nadejście Przemysłu 4.0 dało początek między innymi większej komunikacji między urządzeniami, uczeniu maszynowemu, analizie danych w czasie rzeczywistym, konserwacji predykcyjnej i nie tylko. Byliśmy świadkami wprowadzenia technologii cyfrowego bliźniaka i jej niesamowitych możliwości w kontekście zwiększania wydajności zakładu.

Kolejną interesującą innowacją jest włączenie rozszerzonej rzeczywistości i rzeczywistości wirtualnej. To już nie są tylko fajne wrażenia podczas gry. Obecnie technologie te są wykorzystywane w automatyce przemysłowej. Od szkoleń po konserwację, te potężne narzędzia są wdrażane w celu sprawnego zapewnienia praktycznego podejścia do konserwacji sprzętu i szkolenia nowych pracowników.

Od czasu pandemii pracodawcy borykają się z bezprecedensowym niedoborem siły roboczej na całym świecie. Coraz trudniej jest zatrudnić w fabrykach wysokiej jakości wykwalifikowanych pracowników. Doprowadziło to do bezprecedensowego wzrostu liczby wdrożeń rozwiązań zautomatyzowanych, aby sprostać wymaganiom produkcyjnym. Pod wieloma względami automatyka stała się kluczem do sukcesu producentów. Producenci nie mają dużego pola manewru, aby utrzymać rentowność.

Choć wszystko to ma zasadnicze znaczenie dla postępu, w pewien sposób pogłębia problem niedoboru siły roboczej. W miarę jak niektóre zawody odchodzą do historii, wzrasta zapotrzebowanie na nową wykwalifikowaną siłę roboczą. Umiejętność interakcji z robotyką, rozwiązywania problemów w szafach sterowniczych i przeprowadzania konserwacji linii produkcyjnych stają się bardzo cennym atutem. Czynnik ludzki będzie potrzebny w każdym procesie produkcyjnym. Jednak oczekiwanie, że znajdzie się pracowników z niezbędnymi zestawami umiejętności nie jest już rozsądne. Jak więc w tych nowych warunkach pracowniczych producent może wypełnić powstałą lukę? Odpowiedzią może być wprowadzenie rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej.

Niedawno uczestniczyłem w targach, gdzie rzeczywistość rozszerzona była wykorzystywana, aby pomóc pracownikowi w rozwiązywaniu problemów i naprawie szafy sterującej. W prezentacji wystąpił pracownik uzbrojony w inteligentne okulary, który otworzył, zdiagnozował i naprawił szafkę. Łącząc się z serwerem, okulary wykorzystały szereg pytań do zdiagnozowania problemów i wskazywały krok po kroku proces naprawy panelu. Okulary poprowadziły pracownika przez cały proces. Program wykazał również najwyższą troskę zarówno o bezpieczeństwo pracownika, jak i systemu. Okulary pokazały pracownikowi jak bezpiecznie zdiagnozować problem, odłączyć zasilanie komponentów, wykonać blokadę, usunąć wadliwy komponent (lub komponenty), zainstalować nowe komponenty i ponownie uruchomić system. Chociaż jest to wciąż dość nowa technologia, implikacje jej zastosowania w rzeczywistych sytuacjach są ogromne.

Pracodawcy również zaczynają wprowadzać rzeczywistość rozszerzoną i wirtualną do zastosowań szkoleniowych. Korzystając z tych narzędzi i platform, pracownicy otrzymują dostęp do cennych, potężnych i skalowalnych narzędzi szkoleniowych, które są w stanie realizować cele firmy z zachowaniem powtarzalności w całej organizacji. Pracownicy mogą wchodzić w interakcje z wirtualnym sprzętem i procesami, z którymi zetkną się w terenie, lepiej rozumiejąc bezpieczne i sprawne działanie w swojej pracy. Począwszy od nowych pracowników, a skończywszy na doświadczonych ekspertach, można zapewnić dokładną realizację odpowiednich wytycznych szkoleniowych.

Wartość rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej w automatyce przemysłowej jest nie do przecenienia, jeśli weźmiemy pod uwagę rzeczywiste zastosowania. Ulepszenia programów szkoleniowych mogą doprowadzić do zmniejszenia liczby wypadków związanych z zaniedbaniem bezpieczeństwa, usprawnienia procesów konserwacji, zwiększenia wydajności produkcji, lepszego zarządzania zapasami, zapewnienia jeszcze wyższej jakości i wielu innych. Producenci korzystający z tej technologii mogą zaobserwować lepszą optymalizację siły roboczej i zwiększoną żywotność urządzeń.

O autorze