Nowe konsorcjum techniczne atakuje pozycję Nvidii w świecie AI

Giganci technologiczni, tacy jak Google, Qualcomm, Intel i Arm powołali do życia konsorcjum UXL Foundation. Projekt ma na celu naruszyć rosnącą dominację spółki Nvidia w sektorze sztucznej inteligencji.

Nvidia jest zdecydowanym liderem szybko rosnącego rynku układów do sztucznej inteligencji. Według analityków spółka produkuje ok. 80% chipów używanych systemach AI. Używają ich niemal wszyscy – od startupów, do takich gigantów, jak Microsoft, OpenAI oraz Alphabet (Google). Jednak równie ważne co sprzęt jest rozwijana od 20 lat platforma CUDA, którą projektanci codziennie używają do tworzenia aplikacji. To połączenie sprawia, że konkurencja z Nvidią jest bardzo trudna, prawie niemożliwa.

Konsorcjum chce zaatakować pozycję spółki właśnie od strony software’owej. Firmy mają zamiar zbudować zestaw bibliotek i narzędzi, które będą wspierać różne typy akceleratorów AI. Dzięki przyjęciu podejścia Open Source, projekt ma uruchamiać się na każdym sprzęcie, niezależnie od platformy. Intel już teraz dostarcza w pełni funkcjonalne narzędzie, jakim jest OneAPI, zunifikowany interfejs programowania aplikacji obliczeniowych dla takich układów jak akceleratory AI. Kolejnym krokiem ma być opracowanie standardowego modelu programowania obliczeń opracowany dla sztucznej inteligencji.

Eksperci wskazują jednak, że platforma CUDA jest w pełni funkcjonalna, dopracowana i cały czas rozwijana we współpracy z deweloperami. Nowej platformie nie będzie więc łatwo osiągnąć takiego poziomu i może to zająć dużo czasu. Ale najważniejszy jest fakt, że przez 15 lat wokół CUDA zbudowano mnóstwo projektów i projektanci nie będą chętnie przestawiać się na nową platformę.

Źródło: Reuters

O autorze