DigiKey stymuluje wzrost innowacji w 2024 r.

Mike Slater, wiceprezes ds. globalnego rozwoju biznesu w firmie DigiKey, odpowiedział na pytania redakcji Mikrokontroler.pl. Podczas wywiadu zaprezentował swoje spojrzenie na rynek i warunki panujące na nim w pierwszej połowie 2024 roku.

Jak wygląda rynek dystrybucji w 2024 roku?

Spodziewamy się oznak dalszej aktywności, a pod koniec II kwartału najpewniej na rynku pojawi się więcej sfinalizowanych nowych produktów i projektów. Wydaje się, że do końca roku będziemy świadkami wzrostu popytu na komponenty elektroniczne, wynikającego z rozwoju technologii.

W regionie Europy wiele ważnych sektorów będzie rosło na znaczeniu w 2024 r. Są to np. rynki energii odnawialnej, pojazdów elektrycznych i hybrydowych, sieci komórkowych, Internetu rzeczy (IoT) oraz sztucznej inteligencji.

Co wyróżnia Waszą działalność na rynku europejskim?

DigiKey dużo inwestuje w infrastrukturę, systemy i zapasy, aby móc w nadchodzących latach obsłużyć wszystkich klientów z regionu Europy. Naszym celem w regionie EMEA jest przyspieszenie rozwoju projektów naszych klientów, a jednocześnie ułatwienie i usprawnienie interakcji z firmą DigiKey.

Oferujemy największy na świecie wybór komponentów elektronicznych dostępnych w magazynie do natychmiastowej wysyłki. Produkty te docierają do klientów w Europie już w ciągu 48 godzin.

Na jakich nowych produktach i partnerstwach się dzisiaj koncentrujecie? W jaki sposób wybieracie nowych dostawców?

DigiKey definiuje określone kryteria i wymagania stawiane dostawcom, dotyczące m.in. jakości produktów, autoryzacji marki, zgodności z normami branżowymi, niezawodności, ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz zdolności do spełniania wymagań klientów. Dzięki temu jesteśmy w stanie oferować produkty najwyższej jakości od sprawdzonych producentów i dostawców.

Na jakie usługi mogą liczyć Wasi klienci? Jak ewoluuje Wasza oferta usług?

Oprócz produktów, które pubudzają innowacje technologiczne, firma Digi-Key oferuje również niezliczone rozwiązania i narzędzia, dzięki którym ich praca jest wydajniejsza. W naszej witrynie internetowej publikujemy setki artykułów, blogów, webinariów i filmów. Posiadamy również inne zasoby cyfrowe, takie jak TechForum do rozwiązywania problemów oraz witryna Maker.io poświęcona nowym projektom i pomysłom.

Uruchomiliśmy także centrum innowacji, które wykorzystuje Internet, aby zapoznać inżynierów i projektantów z ofertą DigiKey. Niedawno powstała również nowa strona internetowa poświęcona sektorowi przemysłowemu, która koncentruje się na rozwiązaniach dla ramion robotycznych, pojazdów kierowanych automatycznie (AGV) i przenośników taśmowych.

Firma DigiKey nie przestaje inwestować w skuteczne funkcje wyszukiwania predykcyjnego w Internecie, większe zapasy i automatyzację w magazynie. Niosą one korzyści dla klientów, zapewniając łatwe i sprawne wyszukiwanie, przyjemne zakupy i szybką dostawę.

Na jakie scenariusze technologiczne jesteście gotowi postawić? Gdzie Waszym zdaniem leży największe pole do rozwoju?

Kluczowymi trendami technologicznymi w tym roku są: łączność bezprzewodowa, automatyka przemysłowa i elektryfikacja, inteligentne czujniki, rozwiązania międzyarchitekturowe i szybkie prototypowanie. Ostatnio najczęściej mówi się o trendach związanych ze sztuczną inteligencją (AI) i analizą danych. Wiele firm zaczyna „badać teren” i testować rozwiązania, które mogą znacząco zmienić sposób, w jaki prowadzimy działalność. Cieszymy się, że możemy pomagać inżynierom, projektantom i konstruktorom w przyspieszeniu postępu w tych dziedzinach.

W regionie Europy nadal obserwujemy dobre wyniki w sektorach automatyki i sterowania, energii, motoryzacji i transportu, a także lotnictwa i kosmonautyki. Jesteśmy przekonani, że branża elektroniczna i przemysł będą również rozwijać się w dziedzinach, których dotąd nie znaliśmy.

Jak wygląda Wasza strategia biznesowa w Europie?

Chcemy podkreślić, jak ważna dla firmy DigiKey jest Polska i region Europy. Ten obszar zawsze jest motorem innowacji i popytu. W 2024 roku koncentrujemy się na najwyższej jakości realizacji i obsłudze klientów w Europie.

W zeszłym roku rozszerzyliśmy znacznie nasze stany magazynowe, aby wysoką dostępność produktów do natychmiastowej wysyłki i jesteśmy zachwyceni reakcją klientów. Czwarty kwartał 2023 r. zamknęliśmy z ponad 10-procentowym wzrostem liczby nowych klientów w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r.

Wzrost liczby klientów, którego doświadczyliśmy pod koniec 2023 roku, bezpośrednio koresponduje ze wzrostem aktywności w zakresie nowych projektów, jaki odnotowaliśmy na początku roku. Jest to pozytywny sygnał zarówno dla przyszłości firmy DigiKey, jak i całej branży.

Jakie macie cele biznesowe na rok 2024?

W 2024 roku planujemy bazować na fundamencie wydajności naszych zespołów, strategii cyfrowej i wydajności operacyjnej. Mają one stymulować wzrost w dziedzinie zapasów, e-handlu, usług dla dostawców oraz nowych rynków i obszarów geograficznych.

Dzięki tym czynnikom strategicznym spodziewamy się wzrostu przychodów i rocznej liczby klientów, zwiększenia udziału w rynku oraz poprawy skalowalności.

Wszystkie te postępy przyniosą korzyści obecnym i przyszłym klientom w Europie. Mamy nadzieję, że po dobrym 2024 roku w latach kolejnych jeszcze bardziej przewyższymy ich oczekiwania.

O autorze