ALTRAN MAGNETICS: Styczniki wysokiego napięcia stałego w ofercie Codico

Układy przełączające wysokie stałe napięcia stale ewoluują, co pozwala im sprostać coraz wyższym wymaganiom rynku energii odnawialnej. Przez dziesięciolecia ten sektor nie wymagał obsługi zbyt wysokich napięć, ani też dużych obciążeń. Jednak aktualnie normą stają się nowo wprowadzane standardy, takie jak Megawatt Charging System (MCS) czy systemy zasilania prądem stałym o napięciu 1 000 V DC, które wymagają przełączania wysokich napięć stałych.

Styczniki prądu stałego wysokiej mocy firmy ALTRAN MAGNETICS charakteryzują się:

 • Wysoką obciążalnością w kompaktowej obudowie,
 • Bezpieczną pracą w środowiskach wybuchowych,
 • Wysokim napięciem przełączania do 1 800 V DC,
 • Wysoką zdolnością przenoszenia prądu, do 1 000 A,
 • Dużą niezawodnością dzięki stabilnej rezystancji kontaktu,
 • Opcjonalnym wyjściem AUX do monitorowania bezpieczeństwa,
 • Hermetycznie zamkniętą obudową.

Inżynierowie firmy ALTRAN MAGNETICS ciężko pracowali, aby ulepszyć znane i popularne produkty, takie jak styczniki z serii AEV250, zwiększając ich funkcjonalność. Seria styczników AEV250 została zaprojektowana do przełączania napięcia do 900 V i przenoszenia prądu do 500 A. W związku ze stale rosnącym zapotrzebowaniem ze strony klientów, w zeszłym roku ALTRAN MAGNETICS rozpoczął wprowadzanie zmian do istniejącego produktu, aby zwiększyć jego możliwości. Celem było zachowanie formatu w niezmienionym kształcie, co pozwoliło klientom uniknąć kosztownych zmian projektowych. Jednocześnie zaplanowano zwiększenie znamionowego napięcia do 1 000 V oraz uzyskanie pełnej certyfikacji UL. Dzięki ekspertom wprowadzono zmiany w materiałach obudowy oraz wewnątrz elementu. Pozwoliło to spełnić, a nawet przekroczyć założony cel. Efektem było wprowadzenie na rynek nowej wersji AEV250 oznaczonej literą „H“, która oznacza wysokie napięcie.

To podejście pozwoliło ALTRAN MAGNETICS pozostać krok przed konkurencją i zaoferować najszerszy w branży zakres styczników dla wysokich napięć. Innym przykładem jest seria produktów o nazwie AEVT1000, która może pochwalić się imponującą zdolnością przełączania prądu 1 000 A przy napięciu 1 800 V, zachowując jednocześnie małą i lekką konstrukcję, co idealnie wpisuje się w wymagania powstających systemów magazynowania energii i ładowarek do samochodów.

Obudowa we wszystkich produktach ALTRAN jest hermetycznie zamknięta, co daje inżynierom pewność, że ich produkty będą bezpieczne również w środowiskach wybuchowych.

W komorze kontaktowej znajduje się specjalny magnes gaszący łuk elektryczny. Jest to jedna z głównych zalet styczników prądu stałego firmy ALTRAN. Głównym zadaniem magnesu jest jak najszybsze zgaszenie łuku. Zapewnia to także trwałość samego produktu.

Jak działa magnes gaszący łuk magnetyczny?

Trwałe magnesy tworzą pole magnetyczne wzdłuż styków, prostopadle do łuku. Zależność między prądem łuku a polem magnetycznym wywołuje siłę, która niejako wypycha łuk na zewnątrz (prostopadle zarówno do strumienia magnetycznego, jak i prądu łuku).

W ten sposób magnes wydłuża i jednocześnie gasi łuk elektryczny, który powstaje podczas otwierania się styków w celu przerwania prądu. Jest to także powód dla których stosuje się złącza spolaryzowane.

Istnieje wiele modeli cewek, od elementów ekonomicznych sterowanych modulacją PWM, przez cewki podwójne, aż po szeroką ofertą na różne napięcia wejściowe. Firmy CODICO oraz ALTRAN MAGNETICS chętnie współpracują z inżynierami, aby wspomóc w wyborze odpowiedniego produktu dla konkretnego zastosowania. Niezależnie czy element wymaga dostosowania, uwzględnienia nietypowych warunków środowiskowych czy też określonych wymagań dotyczących testów, w wyniku współpracy zostanie wybrany niezawodny, wysokiej jakości produkt.

Zastosowania:

 • Stacje szybkiego ładowania prądu stałego,
 • Systemy magazynowania energii (ESS),
 • Pakiety baterii,
 • Stacjonarne zastosowania energetyczne.

Więcej informacji zasięgniesz u:

Robert Staniszewski

Sales Engineer Passive Components – Poland

CODICO Poland

Robert.Staniszewski@codico.com

Tel. +48 12 4171083 wewn. 23

Kom. +48 696434502

O autorze