Spadki akcji Analog Devices i Nvidii

Podczas czwartkowych notowań na nowojorskiej giełdzie, firmy Nvidia oraz Analog Devices zaliczyły spadek. Akcje Analog Devices spadły o -0,76%, a Nvidii o -0,29%. Aktualnie cena akcji wynosi odpowiednio 214,12 USD i 943,59 USD.

Pomimo niewielkich spadków, Nvidia aktualnie zbliża się do swojego najlepszego wyniku w historii. 22 maja planowane jest ogłoszenie raportu za pierwszy kwartał 2024 roku, a analitycy przewidują, że przychód za ten okres osiągnął 24,5 mld do nawet 26 mld USD. W ciągu obecnego roku akcje Nvidii wzrosły o aż 91%, a spowodowane jest to oczywiście lawinowo rosnącym popytem na akceleratory AI. Nvidia aktualnie posiada 80% rynku, chociaż obserwujemy ruchy, które mają na celu rywalizację na rynku (jak współpraca Microsoftu i AMD nad układami do centrów danych).

Również Analog Devices, pomimo spadków, radzi sobie bardzo dobrze. Producent układów scalonych w ciągu ostatnich 6 miesięcy uzyskał 17% wzrostu. Eksperci i analitycy przewidują wzrosty akcji firmy w trakcie najbliższych kwartałów.

To oczywiście tylko mały wycinek rynku, ale to kolejne już znaki powolnego odbijania się branży elektronicznej od kryzysu, który trawił ją przez niemal cały 2023 rok. Jestem zdania, że można spodziewać się coraz większej liczby takich znaków i w drugiej połowie 2024 roku, a zwłaszcza w 2025 branża elektroniczna ponownie doświadczy znaczącego rozwoju.

O autorze